Są kolejni chętni do zdobycia tytułu Huzara Europy

Monika Niewinowska
opublikowano: 14-04-2003, 00:00

Jeszcze tylko dziś można przesyłać zgłoszenia w konkursie Huzar Europy, prowadzonym przez „Puls Biznesu” i radiową Trójkę. Szukamy polskiej firmy, która odniosła sukces na rynkach Unii Europejskiej — pod swoją marką, ale niekoniecznie. Prezentujemy dziś kolejne, najbardziej interesujące zgłoszenia.

Kwark: polskie wzornictwo i styl

Firma Kwark powstała w 1995 roku. Nazwa pochodzi od cząstki elementarnej.

— Tak mali byliśmy u progu rozpoczęcia działalności — wspomina Katarzyna Nizinkiewicz, współwłaścicielka firmy.

Dziś Kwark sprzedaje produkty na rynkach UE i to wyłącznie pod własną marką. Produkuje m.in. damskie ubrania w stylu sportowym.

Od siedmiu lat obroty Kwarku stale rosną, w 2002 r. sięgnęły 2,2 mln zł. Ponad 30 proc. wartości sprzedaży to eksport, który w tym roku ma się zwiększyć o jedną trzecią. Firma sprzedaje swoje produkty do Niemiec, Austrii, Szwajcarii, Anglii, Irlandii, Belgii, Holandii, Szwecji, Czech i na Łotwę.

— W naszej sportowej bieliźnie trenuje niemiecka reprezentacja narodowa w kajakarstwie — mówi Katarzyna Nizinkiewicz.

Wolle: odzież w całej Unii

Firma istnieje na rynku od 1982 roku. Wolle produkuje swetry na kraj i eksport pod swoim logo oraz pod logo firm zlecających. Produkty firmy znaleźć można na półkach sklepów w Hiszpanii, Niemczech, Irlandii, Anglii, Szwecji, Czechach i Belgii.

Wartość sprzedaży Wolle w 2002 roku osiągnęła 4 mln zł, z tego około 60 proc. trafiło na eksport. Firma zatrudnia 40 pracowników.

Med & Life Polska: patenty zagraniczne

Firma Med & Life Polska zajmuje się produkcją i dystrybucją aparatu Viofor JPS System do terapii i rehabilitacji słabym wolnozmiennym polem elektromagnetycznym. System Viofor JPS jest zarejestrowany w Unii Europejskiej jako urządzenie medyczne. Posiada znak CE 0120 potwierdzający zgodność z dyrektywą UE o wyrobach medycznych, a także certyfikaty medyczne większości krajów europejskich nie będących jeszcze w Unii. Firma ma również certyfikaty ISO 9002, ISO 13488 oraz EN 46002.

Sprzedaż na terenie UE odbywa się za pośrednictwem autoryzowanego przedstawiciela, z siedzibą w Wiedniu. Udział eksportu w obrotach oscyluje wokół 60 proc. Firma eksportuje zarówno produkty pod marką własną, jak też produkuje na zlecenie partnera austriackiego.

Produkt Med & Life, jako polski wynalazek objęty jest międzynarodową ochroną patentową. Był on nagradzany w konkursach i podczas imprez targowych w kraju i za granicą.

Logotec Engineering Group: sukces IT

Jerzy Dryndos jest założycielem grupy firm informatycznych z oddziałami w Niemczech, Włoszech, Belgii, Szwajcarii i USA. Najnowszy produkt firmy — aplikacja Logotec Mobile@Connector, znana na rynkach międzynarodowych, zwyciężyła w światowym konkursie Microsoft Mobile Solutions Challenge 2003. Zdobyła w ten sposób miano najlepszej aplikacji mobilnej na świecie — NET Application of the Year 2002. W ciągu ostatnich 15 miesięcy produkt Logotecu był prezentowany na 30 targach i konferencjach na całym świecie. Logotec Mobile@Connector przeszedł przez sito testów przeprowadzonych przez międzynarodowe organizacje kontrolujące jakość aplikacji internetowych.

Human Dialog eksportuje aplikacje

Firma Human Dialog działa od 1995 r. Zajmuje się produkcją oprogramowania do zarządzania przedsięwzięciami, którego odbiorcami są w przeważającej większości firmy UE.

Właścicielem i prezesem firmy oraz głównym autorem tworzonych przez nią aplikacji jest Andrzej Krawczyk. W 2002 r. sprzedaż wyniosła 1,25 mln zł, z czego 91,1 proc. przypadło na eksport do UE. Partnerem handlowym Human Dialog jest niemiecka firma Asta Development.

Obecnie Human Dialog rozpoczyna podpisywanie kontraktów z integratorami rozwiązań IT w Europie (i poza nią), dotyczących rozwijania dystrybucji najnowszego produktu firmy — systemu humanWORK. To uniwersalna platforma komunikacyjna pomiędzy pracownikami na wszystkich poziomach organizacji firmy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Monika Niewinowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Są kolejni chętni do zdobycia tytułu Huzara Europy