Salvini: rząd nie ugnie się ws. poziomu deficytu

opublikowano: 29-11-2018, 12:52

Włoski wicepremier Matteo Salvini stanowczo podkreślił, że  rząd nie rozważa ograniczenia przyszłorocznego docelowego deficytu budżetowego do poziomu poniżej 2,2 proc. PKB. Sugeruje to, że Rzym godzi się na jedynie ograniczone ustępstwa wobec Komisji Europejskiej.

Włoskie władze negocjują z KE, po tym, jak odrzuciła ona zaproponowany przez Rzym budżet z deficytem na poziomie 2,4 proc. Bruksela i inwestorzy obawiają się skutków kosztownych obietnic wyborczych uwzględniając ogromne zadłużenie kraju.

Matteo Salvini
Zobacz więcej

Matteo Salvini fot. Bloomberg

Salvini stwierdził, że nie prowadzone są żadne rozmowy dotyczące zmniejszenia deficytu o 0,2 pkt proc. Powiedział natomiast, że „…eksperci pracują "dzień i noc", aby ustalić, ile pieniędzy będzie potrzebne do zagwarantowania reform rządowych - obniżenie wieku emerytalnego, zasiłków socjalnych i obniżek podatków”.

Jeśli są jakieś oszczędności, nie zostawimy pieniędzy, które nie zostaną wydane, zainwestujemy je w inne wydatki – wyjaśnił  Salvini. Ma on nadzieję, że reforma emerytalna rozpocznie się w lutym. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu