Santander oferuje za Abbey National 8,2 mld funtów

opublikowano: 26-07-2004, 08:44

Santander Central Hispano największy bank w Hiszpanii i Ameryce Południowej, zaoferował za przejęcie brytyjskiej grupy finansowej Abbey National 8,2 mld funtów – poinformował Bloomberg, powołując się na osobę zbliżoną do transakcji. Za brytyjską spółkę, specjalizującą się w kredytach hipotecznych hiszpański bank chce zapłacić w akcjach i gotówce.

Proponowana kwota odpowiada cenie Abbey z piątkowego zamknięcia. Po informacji o prowadzonych rozmowach, akcje brytyjskiego banku wzrosły w Londynie o 19 proc. co zwiększyło kapitalizację spółki do 8,4 mld funtów.

Połączenie ma na celu ekspansję Santandera na europejskim rynku kredytowym. Kupno Abbey pozwoli hiszpańskiej spółce pozyskać 741 oddziałów i 18 mln klientów w Wielkiej Brytanii. Abbey ma pozycję drugiego banku hipotecznego w Wielkiej Brytanii – posiada 11 proc. brytyjskiego rynku hipotecznego, szacowanego na 1,37 bln dolarów.

Przejęcie Abbey, jeśli dojdzie do skutku, będzie czwartą transakcją pod względem wartości w tym roku. Wartość przejęć w sektorze bankowym podwoiła się w ostatnim roku, do 166 mld dolarów, powracając do poziomu z 1998 roku. Największą transakcją ostatnich pięciu lat było połączenie amerykańskich banków - przejęcie Bank One przez J.P. Morgan Chase za 55 mld dolarów.

PK

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Prawo / Santander oferuje za Abbey National 8,2 mld funtów