Santander ostrzega przed skutkami niepodległości Katalonii i brexitu

opublikowano: 02-07-2018, 07:05

Banco Santander, największy bank w Hiszpanii, ostrzegł, że katalońskie aspiracje niepodległościowe i niepewność związana z brexitem mogą mieć "niekorzystny wpływ materialny" dla jego działalności i wyników.

Według instytucji, wynik napięć społecznych i politycznych w Katalonii jest "wciąż niepewny, co może wpłynąć na biznes, warunki finansowania i środowisko, w którym grupa działa zarówno w regionie, jak i w całej Hiszpanii”.

Banco Santander
Zobacz więcej

Banco Santander fot. Bloomberg

Kredytodawca z Madrytu stwierdził  również, że "duża niepewność" związana z brexitem może zagrozić trwającej restrukturyzacji w jego oddziałach w Wielkiej Brytanii, które stanowiły jedną czwartą wszystkich aktywów banku według stanu na dzień 31 grudnia 2017 r. .

Podczas gdy zysk Santandera w pierwszym kwartale br. wzrósł o 26 procent na rodzimym rynku, w przypadku Wysp Brytyjskich odnotowano aż 23 proc. zniżkę. Wśród głownych przyczyn wymienia się wyższe koszty i spadek dochodów z pożyczek.

Santander podkreśla również niestabilność meksykańskiego peso. Wskazuje na zmiany w polityce handlu i migracji w Stanach Zjednoczonych, które mogą zaszkodzić gospodarce Meksyku i innych krajów Ameryki Łacińskiej.

Przed kilkoma dniami informowaliśmy, cytując agencję Reuters, że Banco Santander jest wśród potencjalnych nabywców polskiego Eurobanku.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu