Sawicki: Rolnictwo potrzebuje nowego kierunku rozwoju

PAP
opublikowano: 09-10-2009, 13:07

O potrzebie przestawienia części produkcji rolnej na energię odnawialną mówił w piątek, podczas inauguracji Międzynarodowych Targów Hodowli Zwierząt Polagra Farm w Poznaniu, minister rolnictwa Marek Sawicki.

"Nasze rolnictwo potrzebuje innego kierunku rozwoju na najbliższych kilkanaście lat - jeśli chodzi o zagospodarowanie produktów rolniczych. Tym kierunkiem jest energia odnawialna. Liczę, że znaczą część produkcji rolniczej uda nam się przekierować w tę stronę" - powiedział Sawicki.

Według jego informacji Ministerstwo Gospodarki zgodziło się uznać ziarno zbóż jako biomasę, którą można spalać. Resort chce, aby dofinansowywane z budżetu państwa komponenty do produkcji biopaliw pochodziły z krajów UE, "a najlepiej, aby to były komponenty produkowane w Polsce" - dodał Sawicki.

Zdaniem Sawickiego produkcja rolna na potrzeby energii odnawialnej w przyszłości pozwoli na łatwy powrót do produkcji żywności.

"Jeżeli w przyszłości pojawią się tańsze źródła energii, to uprawianą ziemię łatwo będzie można przywrócić do produkcji żywności" - dodał Sawicki.

105 wystawców z dziewięciu krajów prezentuje swoją ofertę na rozpoczętych w piątek w Poznaniu Międzynarodowych Targach Hodowli Zwierząt Farma 2009. Organizatorzy spodziewają się około 15 tysięcy hodowców, rolników i osób bezpośrednio związanych z branżą. Impreza po raz ostatni odbywa się w cyklu corocznym. Kolejna edycja Farmy odbędzie się w 2011 roku.

Swoje maszyny, urządzenia i rozwiązania technologiczne do niedzieli prezentować będą przedstawiciele wiodących marek funkcjonujących w tej branży. Atrakcją tegorocznej Farmy ma być m.in. "Arena nowości" - pokazy innowacyjnych rozwiązań, które są nierzadko światowymi premierami.

Zwiedzający mogą zobaczyć m.in. sterowane komputerowo systemy żywienia dla trzody chlewnej, automatyczne gniazda grupowe dla drobiu i innowacyjne systemy wstępnego schładzania mleka, a także pokazywany po raz pierwszy czterodrożny aparat udojowy.

Na zwiedzających czeka szereg prezentacji, spotkań i konferencji. W trakcie targów zorganizowane będą m.in. konferencje poświęcone bioenergii w rolnictwie, w tym biogazowniom i roślinom energetycznym.

Tegoroczna impreza odbywać się będzie bez Krajowej Wystawy Zwierząt Hodowlanych i Krajowej Wystawy Ogrodnictwa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Rolnictwo / Sawicki: Rolnictwo potrzebuje nowego kierunku rozwoju