Scholz: firmy technologicznie nigdzie nie płacą podatków, to problem globalny

opublikowano: 11-04-2019, 11:06

Firmy technologiczne nie mają uczciwego udziału w podatkach i nadszedł czas, aby znaleźć globalne rozwiązanie dla tego problemu, uważa Olaf Scholz, niemiecki minister finansów.

W wywiadzie udzielonym stacji CNBC stwierdził, że zmuszenie gigantów do kontrybucji to wyzwanie dla polityków, którzy nawet w tak istotnym temacie są mocno podzieleni i próbują ukręcić własne interesy  

Olaf Scholz, niemiecki minister finansów
Zobacz więcej

Olaf Scholz, niemiecki minister finansów fot. Bloomberg

Moim największym zmartwieniem odnośnie firma technologicznych jest to, że nigdzie nie płacą uczciwych podatków – powiedział  Scholz.

Google, Amazon, Facebook i Apple - grupa korporacji czasami określana przez europejskich urzędników jako „GAFA” - spotkała się z ostrą krytyką ze strony polityków na kontynencie, że nie płacą podatków adekwatnych do skali prowadzonej działalności.

Jednym z największych punktów spornych jest duża aktywność firm technologicznych - na przykład w reklamie internetowej – która nie jest w rzeczywistości opodatkowana.

Francja przewodzi grupie w Unii Europejskiej, wprowadzając 3 proc. opłatę od przychodów firm technologicznych, które każdego roku zarabiają ponad 750 mln EUR (843 mln USD) na całym świecie. Ta decyzja wywołała gniew ze strony USA, które obawiają się, że zastosowany środek może zaszkodzić amerykańskim firmom.

Z kolei Wielka Brytania zaproponowała 2-proc. podatek od usług cyfrowych dla firm technologicznych, które zarabiają co najmniej 500 mln GBP (653 mld USD) rocznie w globalnych przychodach.

Unijna komisarz ds. Konkurencji Margrethe Vestager powiedziała niedawno, że Europa powinna „objąć prowadzenie” nad taką propozycją, jeśli nie ma wystarczającego globalnego konsensusu.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, CNBC

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy