Sejm: Komisja sportu rozmawiała o przyszłości Stadionu X-lecia

Polska Agencja Prasowa SA
13-04-2005, 18:05

Przebudowa na nowoczesne centrum sportowe, sprzedaż obiektu lub przekazanie go przez Skarb Państwa władzom samorządowym - to niektóre pomysły, jakie pojawiły się w czasie środowego posiedzenia sejmowej Komisji Kultury Fizycznej i Sportu, na rozwiązanie problemu Stadionu X-lecia w Warszawie.

Przebudowa na nowoczesne centrum sportowe, sprzedaż obiektu lub przekazanie go przez Skarb Państwa władzom samorządowym - to niektóre pomysły, jakie pojawiły się w czasie środowego posiedzenia sejmowej Komisji Kultury Fizycznej i Sportu, na rozwiązanie problemu Stadionu X-lecia w Warszawie.

"Jako Polacy jesteśmy dotknięci tym, że w centrum naszej stolicy znajduje się coś, co urąga wszelkim zasadom, a dodatkowo jest miejscem, gdzie szerzy się przestępczość. (...) To wrzód, który trzeba usunąć" - podkreślił przewodniczący komisji Mirosław Drzewiecki (PO).

Posłowie zastanawiali się nad przyszłością obiektu w kontekście raportu Najwyższej Izby Kontroli. NIK przedstawiła w lutym wyniki kontroli, z których wynikało, że targowisko funkcjonujące na stadionie jest zorganizowane nieprawidłowo (m.in. lokalizacja wyznaczona była z naruszeniem prawa, jest to miejsce niezgodnych z prawem operacji handlowych).

W ocenie Izby, działania podejmowane przez policję, służby celne, administratora targowiska - firmę "Damis" oraz Centralny Ośrodek Sportu w celu przeciwdziałania nieprawidłowościom były niewystarczające.

NIK skierowała do prokuratury zawiadomienie o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa w związku z niezaktualizowaniem czynszu z tytułu dzierżawy obiektów stadionu. Zdaniem NIK, zarządca stadionu - Centralny Ośrodek Sportu (COS) - nie aktualizując czynszu dla firmy "Damis" (jak zakładała umowa o wskaźnik inflacji z roku poprzedniego - PAP) znacznie zmniejszył swoje przychody.

Według NIK, obowiązująca umowa zawarta pomiędzy COS a firmą "Damis", określa zasady funkcjonowania targowiska na terenach Stadionu X-lecia do końca czerwca 2007 r. W czasie środowego posiedzenia komisji wiceminister edukacji narodowej i sportu Wiesław Wilczyński powiedział, że minister edukacji podjął decyzję o rozwiązaniu umowy z "Damisem" do końca br. "To wystarczający okres dla prezydenta Warszawy, aby zastanowić się nad tym, co zrobić z ośrodkiem" - oświadczył.

Przedstawiciel władz miasta, dyrektor Biura Sportu, Turystyki i Wypoczynku w Urzędzie Miasta Artur Piłka powiedział, że naczelny architekt miasta jednoznacznie traktuje tereny, na których znajduje się stadion, jako sportowe.

Stadion X-lecia stanowi własność SP. Został zbudowany w 1955 roku z trybuną na 71 tys. widzów, 7-torową bieżnią lekkoatletyczną i boiskiem do piłki nożnej. Targowisko na Stadionie X-lecia powstało z inicjatywy władz stolicy, miało m.in. zapewnić pełne wykorzystanie obiektu i odciążenie giełdy na stadionie "Skry" oraz pozwolić na uzyskanie środków finansowych, które zasilą fundusz budowy hali widowiskowo-sportowej w Warszawie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Sejm: Komisja sportu rozmawiała o przyszłości Stadionu X-lecia