Sejmowa podkomisja rozpoczęła prace nad projektem nowelizacji VAT

opublikowano: 15-02-2007, 19:06

Ryczałtowe rozliczenie podatku VAT dla małych i średnich firm, możliwość składania kwartalnych deklaracji VAT oraz ujednolicenie momentu powstawania obowiązku podatkowego - to jedne z najważniejszych założeń rządowego projektu nowelizacji ustawy o podatku VAT.

Ryczałtowe rozliczenie podatku VAT dla małych i średnich firm, możliwość składania kwartalnych deklaracji VAT oraz ujednolicenie momentu powstawania obowiązku podatkowego - to jedne z najważniejszych założeń rządowego projektu nowelizacji ustawy o podatku VAT.

W czwartek prace nad projektem, który trafił do Sejmu w połowie 2006 r., rozpoczęła specjalna sejmowa podkomisja ds. podatku VAT.

Według resortu finansów, termin wejścia w życie nowelizacji będzie zależał od prac sejmowych. Jednak ze względu na zawarte w projekcie regulacje, powinno to nastąpić na początku któregoś z kolejnych kwartałów. Wcześniej zakładano, że nowelizacja wejdzie w życie 1 stycznia br. wraz z pakietem innych ustaw podatkowych.

Zgodnie z projektem, niektóre małe firmy będą mogły wybrać ryczałtowe rozliczenie podatku VAT. Obejmie to m.in. usługi remontowe, ale wykonywane wyłącznie w budynkach mieszkalnych, np. wykładanie podłóg, tapetowanie i malowanie wnętrz; sprzątanie mieszkań; naprawę obuwia, zegarków i sprzętu gospodarstwa domowego. Z możliwości tej będą mogły skorzystać również firmy instalujące i naprawiające komputery. Chodzi o firmy, których roczna sprzedaż nie przekroczyła 35 tys. euro, świadczące usługi wyłącznie na rzecz osób fizycznych.

Stawki ryczałtu - wynoszące od 150 do 410 zł miesięcznie - będą zależały od rodzaju usługi, liczby mieszkańców w danej miejscowości oraz od liczby zatrudnianych pracowników. Przykładowo firma zajmująca się wykładaniem podłóg i płytek na ścianach zapłaci miesięcznie 260 zł w miejscowości do 5 tys. mieszkańców. W większych miejscowościach stawki te wyniosą odpowiednio 300 i 330 zł. Dodatkowo ryczałt wzrośnie o 20 proc. jeśli rzemieślnik zatrudnia pracownika lub o 40 proc., jeśli zatrudnia dwóch.

Przedsiębiorcy będą mogli zdecydować, czy pozostać przy obecnych miesięcznych deklaracjach podatku VAT, czy wybrać deklaracje kwartalne. Wiceminister finansów Jacek Dominik powiedział podczas posiedzenia podkomisji, że wprowadzenie deklaracji kwartalnych ma na celu zmniejszenie obciążeń administracyjnych.

Zostanie też ujednolicony moment powstania obowiązku podatkowego, co oznacza wyeliminowanie obecnych w prawie licznych wyjątków. Projekt nowelizacji zakłada, że obowiązek podatkowy powstanie w momencie wydania towaru lub wykonania usługi bądź w momencie wystawienia faktury.

Projekt znosi też 30-procentową sankcję VAT w przypadku zaniżenia podatku i w przypadku niezainstalowania kasy fiskalnej. Obecnie niezależnie od tego, czy podatnik oszukiwał czy też pomylił się w obliczeniach, może być ukarany zapłatą dodatkowych 30 proc. podatku. (PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane