Selvita robi rozwód z rozsądku

opublikowano: 28-03-2019, 22:00

Biotechnologiczna spółka do końca roku ma rozdzielić działalność usługową i innowacyjną. Podpisała też umowę w sprawie największej dotacji w historii.

Selvita, która w tym roku zajęła drugie miejsce w rankingu Giełdowa Spółka Roku, w kolejnej edycji będzie mogła zająć w nim dwa miejsca. Spółka ogłosiła, że zamierza rozdzielić segment usługowy i działalność związaną z poszukiwaniem nowych leków. Zgodnie z planem wszyscy dotychczasowi akcjonariusze mają otrzymać akcje nowej spółki w proporcji 1:1, a już w czwartym kwartale tego roku na giełdzie zamiast jednej Selvity będą dwa podmioty.

POWRÓT NA SZCZYTY:
POWRÓT NA SZCZYTY:
Paweł Przewięźlikowski
Fot. Marek Wiśniewski

— Tak segment usługowy, jak innowacyjny mogą żyć bez siebie. Rodzina ma się dobrze, ale zasługuje na to, by wyprowadzić się do osobnych mieszkań. Model hybrydowy, który stosowaliśmy w Selvicie, traci na popularności, a z punktu widzenia inwestorów lepiej mieć osobne spółki o klarownych modelach biznesowych i jasnym profilu ryzyka. Spodziewamy się, że dzięki temu ruchowi wzrośnie wartość akcji i ich płynność — mówi Paweł Przewięźlikowski, prezes i znaczący akcjonariusz Selvity.

Podział ryzyka

Selvita jest obecnie wyceniana na giełdzie na 926 mln zł. W ramach wykonanej na potrzeby planu podziału wyceny spółka wyliczyła, że sam segment innowacyjny, w ramach którego wprowadziła dwa potencjalne leki na białaczkę do fazy badań klinicznych i pracuje nad kolejnymi terapiami, jest wart 976 mln zł. Drugi segment działalności, oparty na świadczeniu usług badawczo— rozwojowych innym firmom farmaceutycznym, wyceniono na 382 mln zł.

— Wydzielona część przedsiębiorstwa, w której skład wchodzi segment usługowy, a także m.in. 50 proc. udziałów w spółce bioinformatycznej Ardigen, zostanie wydzielony do nowego podmiotu, który docelowo ma funkcjonować pod nazwą Selvita. Segment innowacyjny będzie miał nową nazwę, którą podamy później. Plan podziału i wycenę musi zaakceptować sąd, potem złożymy memorandum do KNF, a w sierpniu lub wrześniu chcemy otrzymać zgodę walnego zgromadzenia na tę operację, by podział stał się faktem w czwartym kwartale — mówi Paweł Przewięźlikowski.

W ubiegłym roku Selvita miała 109,4 mln zł przychodów, o 4 proc. więcej niż rok wcześniej. Zanotowała też 5,4 mln zł straty na poziomie EBITDA, ale 0,9 mln zł zysku na poziomie netto. Sam segment usługowy zwiększył przychody o 34 proc., do 59,1 mln zł, poprawił też wynik EBITDA o 63 proc., do 13,7 mln zł.

— Segment usługowy rósł szybciej od naszych oczekiwań, a obecny portfel zamówień jest już o ponad 40 proc. większy od ubiegłorocznego. Chcemy utrzymać wysokie tempo wzrostu, ale będzie wiązało się to z modyfikacją strategii. Jako osobna spółka zamierzamy rozwijać się nie tylko organicznie, ale też przez akwizycje. Mamy na oku kilkanaście spółek z Polski i innych krajów, chcemy je finansować m.in. długiem bankowym. Być może pierwszą transakcję zrealizujemy jeszcze w tym roku — mówi Bogusław Sieczkowski, wiceprezes Selvity, który będzie kierował wydzielonym segmentem usługowym.

Kosztowne innowacje

Tymczasem segment innowacyjny w ubiegłym roku miał 36 mln zł przychodów (spadek o 32 proc.) i 24,6 mln zł straty na poziomie operacyjnym. W 2017 r. jego wyniki podbiła sprzedaż praw do cząsteczki SEL24 włoskiej grupie Menarini — otrzymano za to 20 mln zł z góry. W 2018 r. takich wydarzeń nie było. Jak pisaliśmy w „PB”, w tym tygodniu Selvita uzyskała zgodę na prowadzenie badań klinicznych w USA drugiej cząsteczki — SEL120.

Prawa do niej mają być sprzedane na znacznie późniejszym etapie, niż stało się to w przypadku SEL24, dzięki czemu spółka uzyska lepsze warunki finansowe. Z drugiej strony Selvita musi ponosić niebagatelne wydatki na prowadzenie badań. Inwestuje też w projekty na wcześniejszym etapie, które mają wyłonić kolejnych kandydatów do badań klinicznych.

— Chcemy w tym roku wyłonić jednego kandydata do badań klinicznych spośród projektów na wczesnej fazie rozwoju — mówi Krzysztof Brzózka, dyrektor ds. medycznych w Selvicie.

Już po ogłoszeniu wyników rocznych i zamiaru podziału spółki Selvita poinformowała, że podpisała umowę z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) na dofinansowanie „nowej terapii celowanej nowotworów z delacją genu MTAP”. Łączna wartość tego projektu to 67,9 mln zł, z czego 39,5 mln zł ma pochodzić z dotacji w ramach programu „Szybka ścieżka”. To największa dotacja, jaką do tej pory udało się pozyskać spółce.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane