Siemens planuje zwiększyć inwestycje w Azji

04-07-2001, 13:15

PEKIN (Reuters) - Niemiecki koncern przemysłowy Siemens zainwestuje do 2003 roku łącznie 310 milionów dolarów w zwiększenie produkcji swoich telefonów komórkowych w Azji i rozszerzenie zakresu badań nad telefonią komórkową trzeciej generacji.

Ma to umocnić jego pozycję w walce o rynek technologii łączności komórkowej.

Inwestycja, o której koncern poinformował w środę, jest cześcią większego pakietu inwestycji zaprezentowanego w ubiegłym roku, którego koszt oceniany jest na 1,5 miliarda dolarów.

W ramach 310 milionów dolarów Siemens Information and Communication Mobile Group zainwestuje do 2003 roku 250 milionów dolarów w rozbudowę istniejących już centrów badawczo-rozwojowych w Singapurze, Pekinie i Szanghaju, podał koncern.

Pozostałe 60 milionów dolarów zasili spółkę joint-venture Siemensa w Szanghaju, produkującą telefony komórkowe. Pozwoli jej to zwiększyć produkcję do 14 milionów sztuk rocznie w roku 2002 z obecnych 10 milionów.

Spółka joint-venture Siemens Shanghai Mobile Communications Co. produkuje telefony komórkowe na rynki azjatyckie i europejskie.

"Rynek telefonów komórkowych w Azji-Pacyfiku jest wciąż bardzo zachęcający. W odróżnieniu od rynków w Europie, na których obserwujemy spadek sprzedaży, w Azji sprzedaż ciągle rośnie" - powiedział Lothar Pauly, członek zarządu Siemensa.

Pod względem udziałów w rynku Siemens jest trzecim producentem telefonów komórkowych w Azji. W pierwszym kwartale tego roku udział ten wyniósł 12 procent. Miejsce pierwsze i drugie zajmują odpowiednio fińska Nokia, która kontroluje 33 procent rynku i Motorola, która ma 17 procent.

Pauly poinformował, że Siemens chce zdobyć drugą pozycję na azjatyckim rynku, ale nie podał żadnego terminu realizacji tych planów.

W Chinach, gdzie ulokowana jest jedna piąta działalności koncernu, sprzedaż telefonów komórkowych Siemensa w zeszłym roku obrachunkowym wyniosła 1,9 miliona sztuk. W tym roku firma chce zwiększyć sprzedaż do pięciu milionów sztuk.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Siemens planuje zwiększyć inwestycje w Azji