Sikorski: polska pomoc zagraniczna w 2007 r. to ponad miliard złotych

PAP
20-09-2008, 14:08

Ponad miliard złotych - tyle środków z  Programu "Polskiej Pomocy Zagranicznej" trafiło w 2007 roku do krajów rozwijających się na promowanie zasad demokratycznych i rozwoju społeczeństwa obywatelskiego w krajach przechodzących transformację społeczno-polityczną.

"To, że Polska z kraju, który kiedyś przyjmował paczki od życzliwych ludzi dzisiaj jest krajem, który daje ponad miliard złotych pomocy rozwojowej rocznie, jest najlepszym dowodem na sukces naszych reform i naszej gospodarki" - powiedział minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski podczas sobotniego II Forum Polskiej Pomocy Zagranicznej w Warszawie.

Zdaniem szefa dyplomacji z każdym rokiem współpraca między rządem, a organizacjami pozarządowymi nabiera "rumieńców". Podkreślił, że mocną stroną polskiej pomocy jest dzielenie się wolnością i doświadczeniem transformacji ustrojowej i demokratycznej.

Sikorski zachęcił także wszystkie organizacje pozarządowe do jeszcze odważniejszych inicjatyw, które - jego zdaniem - składają się na budowanie prestiżu państwa polskiego.

W realizację programu "Polskiej Pomocy Zagranicznej" zaangażowane są ministerstwa: spraw zagranicznych, finansów, nauki i szkolnictwa wyższego oraz organizacje pozarządowe i jednostki samorządu terytorialnego.

Polska pomoc i działania na rzecz rozwoju koncentrowały się w zeszłym roku na Białorusi, Ukrainie, Gruzji, Mołdawii, Afganistanie, Tanzanii, Angoli, Iraku i Autonomii Palestyńskiej.

Janina Ochojska z Polskiej Akcji Humanitarnej poinformowała, że w 2007 roku z pieniędzy "Polskiej Pomocy Zagranicznej" zrealizowano 9 projektów za 4 mln złotych, z czego blisko 3 mln zł przeznaczono na systemy wodno-sanitarne w Afganistanie, Autonomii Palestyńskiej, Czeczenii, Iraku i Sri Lance.

Krzysztof Iwiński z Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej zwrócił uwagę, że działalność organizacji pozarządowych, biorących udział w programie jest ograniczana przez obowiązujące przepisy prawne. Jak mówił, obecne przepisy pozwalają wykorzystywać środki finansowe nie dłużej niż rok, podczas gdy faktyczny czas korzystania z nich trwa 6-7 miesięcy. Jak podkreślił, powoduje to, że w Polsce organizacje pozarządowe nie mogą prowadzić programów wieloletniej pomocy.

W 2007 r. Polska przeznaczyła na pomoc rozwojową 1 005 mln. zł, co odpowiada 0,09 proc. wytworzonego dochodu narodowego. Połowę tej kwoty stanowiła składka do UE przeznaczona na fundusz pomocy rozwojowej Wspólnoty.

Ponad 4 miliony złotych przeznaczone w zeszłym roku zostało na pomoc humanitarną, której celem było wspieranie ofiar klęsk żywiołowych, czy konfliktów zbrojnych. Głównymi jej adresatami były ofiary powodzi w Meksyku, Korei Północnej i Chinach.

Środki przeznaczane przez Polskę na wsparcie uboższych krajów systematycznie rosną. W 2006 roku w ramach programu do krajów rozwijających się trafiło 920 mln. zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Sikorski: polska pomoc zagraniczna w 2007 r. to ponad miliard złotych