Słabość dolara wzmocni nie tylko surowce

opublikowano: 25-06-2019, 22:00

Złoto już zyskuje dzięki przecenie dolara.

Podążyć za nim może miedź, a także m.in. akcje spółek wzrostowych. Indeks dolara spadł o 1,7 proc. w tydzień po posiedzeniu Fedu. Dla wielu obserwatorów jego data wyznaczy początek długiego trendu spadkowego w notowaniach „zielonego”. Jak ta słabość przełoży się na inne aktywa?

Pierwszym beneficjentem jest złoto, zauważa agencja Bloomberg. Notowania królewskiego kruszcu w tydzień wzrosły o ponad 6 proc. i znalazły się na poziomie najwyższym od 2013 r. Zdaniem analityków złoto ma jeszcze potencjał ze względu na gołębią postawę bankierów centralnych i rosnące ryzyko geopolityczne. Słabszy dolar już nie raz napędził surowcową hossę i nie inaczej powinno być tym razem, uważają analitycy Citigroup, którzy zwracają uwagę, że miedź straciła względem złota około 20 proc., licząc od początku kwietnia tego roku, a relacja ceny obu metali spadła do 4,2. Przez ostatnich 30 lat bariera na poziomie 4 przełamana została tylko trzykrotnie, dlatego Citigroup uważa, że surowiec, wydobywany m.in. przez KGHM, nadrobi dystans, stracony do złota. Eksperci podkreślają jednak, że choć ruch w notowaniach dolara jest wyraźny, to nie można jeszcze przesądzać o trwałości tendencji.

Ekonomiści Citigroup uważają, że są trzy warunki konieczne słabości amerykańskiej waluty: słabsza lokalna gospodarka, gołębi Fed i przekonanie inwestorów co do wzrostu poza Stanami Zjednoczonymi. Obecnie brakuje tylko tego ostatniego czynnika, uważa Citigroup, ale stymulacja gospodarki w Chinach i zmiana w polityce Europejskiego Banku Centralnego mogą to rychło zmienić. Specjaliści z banku Goldman Sachs są przekonani, że obniżki stóp procentowych przez Fed i sygnały spowolnienia gospodarczego podkopią podstawy dolara. Spodziewają się cięcia kosztu pieniądza w lipcu i wrześniu. Stratedzy Credit Suisse dodają, że obniżki stóp przez Fed skłonią inne ważne banki centralne do poluzowania polityki pieniężnej. Wygranymi w tej sytuacji powinny być spółki wzrostowe, które — jak uczy historia — zachowują się lepiej od rynku w 80 proc. przypadków, kiedy Fed obniżał stopy. Polecają przy okazji cykliczne spółki z Europy, bo ich zdaniem ich wyceny dyskontują obecnie zerowy wzrost w strefie euro.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane