Śnieżka wciąż poszukuje dużej akwizycji

opublikowano: 26-02-2018, 22:00

W tym i w przyszłym roku Śnieżka wyda łącznie na inwestycje ponad 120 mln zł. Chce jednak nadal dzielić się zyskiem z akcjonariuszami.

Skonsolidowane przychody Fabryki Farb i Lakierów Śnieżka wyniosły w zeszłym roku 567 mln zł i były o 1,5 proc. niższe niż rok wcześniej. Wzrósł natomiast o ponad 4 proc. zysk netto jednostki dominującej i sięgnął 55,3 mln zł — podała wczoraj spółka. Zarząd Śnieżki, jak mówi jej wiceprezes Witold Waśko, jest zadowolony zarówno z marży, jak i zysku brutto i netto, jakie udało się osiągnąć mimo spadku sprzedaży i trudnej sytuacji na rynku surowców.

ZYSK DO PODZIAŁU: Witold Waśko, wiceprezes Śnieżki, nie chce ujawnić, jaką dywidendę zaproponuje zarząd spółki. Można się jednak spodziewać, że wypłata będzie niższa niż rok wcześniej.
Zobacz więcej

ZYSK DO PODZIAŁU: Witold Waśko, wiceprezes Śnieżki, nie chce ujawnić, jaką dywidendę zaproponuje zarząd spółki. Można się jednak spodziewać, że wypłata będzie niższa niż rok wcześniej. Fot. ARC

— Nasza firma zachowywała się w minionym roku podobnie jak cały polski rynek i zachowała udziały, które miała w nim wcześniej — dodaje menedżer. Witold Waśko wyjaśnia, że do spadku przychodów firmy przyczyniła się również sprzedaż segmentu farb proszkowych, który wcześniej odpowiadał za ok. 1 proc. obrotu grupy.

Zagranica wciąż kusi

— Cieszy nas to, że rosną przychody na najważniejszych rynkach zagranicznych: Ukrainie, Białorusi i Mołdawii, czyli tam, gdzie Śnieżka jest dobrze znaną marką. Nieco gorzej jest w Rosji. Wynika to m.in. stąd, że tam nasz brand jest mniej rozpoznawalny i w ostatnim czasie pojawiła się silna konkurencja oferująca niższej jakości produkty w niższej cenie — mówi Witold Waśko. Podkarpacka spółka dąży do mocniejszego wejścia na kolejne zagraniczne rynki, tym razem także unijne. Sposobem na to ma być produkcja farb, które miałyby być sprzedawane w sieciach handlowych pod ich markami.

— Bierzemy udział w kolejnych tego typu przetargach. Byłoby dobrze, gdyby docelowo ten segment przynosił nam 15 proc., a nawet nieco więcej przychodów. Obecnie jest to znikoma wartość — deklaruje Witold Waśko.

Śnieżka objęła ostatnio po cenie nominalnej 1 zł za sztukę 2,5 mln nowych akcji Radomskiej Fabryki Farb i Lakierów, której produkty są sprzedawane pod marką handlową Rafil. Firma jest zainteresowana odkupieniem także innych papierów.

— Odbyliśmy już spotkanie z pracownikami, którzy są jednocześnie akcjonariuszami Rafilu. Zaproponowaliśmy cenę nominalną do negocjacji i widzimy duże zainteresowanie odsprzedaniem papierów — mówi wiceprezes Śnieżki. Firma chciałaby jeszcze w tym roku przejąć tyle papierów, żeby mieć ponad trzy czwarte głosów na WZA Rafilu. Ta spółka jest jednak stosunkowo niewielką akwizycją jak na Śnieżkę.

e4037212-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
Newsletter autorski Bartłomieja Mayera
ZAPISZ MNIE
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
autor: Bartłomiej Mayer
Wysyłany raz w tygodniu
Bartłomiej Mayer
Autorski przegląd informacji gospodarczych z krajów Europy Środkowej: Ukrainy, Białorusi, Czech, Słowacji i Węgier.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

— Dlatego zapowiadane wcześniej plany dokonania większego przejęcia pozostają wciąż aktualne. Od lat interesujące pod tym względem wydają się kraje Europy Środkowej — deklaruje Witold Waśko. Jego zdaniem, któreś z tych państw mogłoby stać się w przyszłości dla Śnieżki kolejnym znaczącym zagranicznym rynkiem (który przyniósłby ponad 1 proc. przychodów grupy).

Grube miliony na inwestycje

W 2017 r. nakłady inwestycyjne podkarpackiego przedsiębiorstwa wyniosły 31,5 mln zł. Dotychczas przedstawiciele Śnieżki deklarowali, że w kolejnych latach CAPEX może być większy. Teraz okazuje się, o ile.

— W tym roku nakłady inwestycyjne będą co najmniej dwa razy wyższe — zapowiada wiceprezes. To przejściowe zwiększenie CAPEX-u ma wynikać głównie z planowanego na połowę roku rozpoczęcia budowy centrum logistycznego pod Dębicą, ale również z planów zwiększenia mocy produkcyjnych linii farb kolorowych i białych oraz inwestycji w segmencie IT. Centrum logistyczne, które ma być największą inwestycją w ostatnim 15-leciu Śnieżki, ma ruszyć na początku 2020 r. Witold Waśko dodaje, że właśnie w związku z tymi inwestycjami firma będzie zmuszona zmienić swoją dotychczasową politykę zadłużania się.

— Do tej pory zachowywaliśmy się pod tym względem bardzo ostrożnie i staraliśmy się, aby poziom długu netto nie był wyższy niż roczny wynik EBITDA. I choć w połowie roku zdarzało się, że był nieznacznie większy, to pod koniec zwykle spadał. Teraz też jest mniejszy niż 1. Jednak w związku z budową centrum logistycznego z pewnością przekroczy ten poziom — wyjaśnia wiceprezes. Spółka nie zmienia jednak polityki dzielenia się zyskami z akcjonariuszami. Witold Waśko zapewnia, że zarząd i tym razem, jak co roku, zaproponuje wypłatę dywidendy. Nie chce jednak ujawnić, jaka konkretnie będzie to propozycja. W 2017 r. Śnieżka wypłaciła 3,2 zł dywidendy na akcję, rok wcześniej — 3 zł. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartłomiej Mayer

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu