Socha: Nie będę kontynuował prywatyzacji Lotosu i Orlenu

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 24-05-2005, 18:05

Ministerstwo Skarbu Państwa nie będzie kontynuowało prywatyzacji Grupy Lotos, ani PKN Orlen w okresie przedwyborczym - poinformował PAP we wtorek w wywiadzie minister skarbu Jacek Socha.

Ministerstwo Skarbu Państwa nie będzie kontynuowało prywatyzacji Grupy Lotos, ani PKN Orlen w okresie przedwyborczym - poinformował PAP we wtorek w wywiadzie minister skarbu Jacek Socha.

"Po wprowadzeniu Grupy Lotos na giełdę, wzrośnie liczba scenariuszy rozwoju polskiego sektora paliwowego. Resort będzie kontrolował bardzo ciekawe pakiety spółek giełdowych - 27 proc. w PKN i co najmniej 51 proc. w Lotosie. Ja prywatyzacji tych podmiotów nie będą już kontynuował" - powiedział Socha.

Według Sochy, Skarb Państwa mógłby rozważyć w przyszłości możliwość połączenia Grupy Lotos z PKN Orlen.

"Można też budować w oparciu o spółkę, w której ma się 51 proc. silny podmiot, który jest konkurencyjny w stosunku do Orlenu. Można ponadto podmioty połączyć i razem zaproponować rozwiązania z inwestorami z Europy Środkowej, albo z inwestorami spoza Europy:" -powiedział Socha.

Według prezesa Grupy Lotos Pawła Olechnowicza, przygotowania do drugiego etapu prywatyzacji Grupy Lotos mogłyby się rozpocząć w 2006 roku, a do roku 2010 grupa powinna zostać całkowicie sprywatyzowana.

Olechnowicz mówił wcześniej PAP, że Grupa Lotos będzie w przyszłości potrzebowała inwestora branżowego.

Grupa Lotos przeprowadza obecnie publiczną ofertę akcji nowej emisji i liczy na giełdowy debiut w pierwszej połowie czerwca.

Prezes Nafty Polskiej Adam Sęk uważa, że dokończenie prywatyzacji PKN Orlen byłoby możliwe dopiero po przeprowadzeniu drugiego etapu prywatyzacji Grupy Lotos.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane