Solorz umocni się w Biotonie

Agnieszka Berger
13-03-2009, 00:00

Umowa inwestycyjna z cypryjską spółką właściciela Polsatu pomoże Biotonowi w negocjacjach z bankami.

Udział inwestora może wzrosnąć do 17 proc.

Umowa inwestycyjna z cypryjską spółką właściciela Polsatu pomoże Biotonowi w negocjacjach z bankami.

Giełdowy producent insuliny Bioton pochwalił się wczoraj umową inwestycyjną z zarejestrowaną na Cyprze spółką Bithell Holdings, "podmiotem współpracującym z grupą Polsat". To oznacza, że Zygmunt Solorz-Żak, właściciel telewizyjnej stacji, potwierdza deklarację udziału w dokapitalizowaniu firmy biotechnologicznej, złożoną trzy tygodnie temu na łamach "Pulsu Biznesu".

Połowa puli

Inwestor ma zasilić Bioton kwotą do 70 mln zł, co oznacza objęcie do 350 mln nowych akcji. W projektach uchwał przygotowanych na walne Biotonu (zwołane na 6 kwietnia) spółka przewidywała emisję 783 mln akcji (w tym warrantów subskrypcyjnych) skierowaną do inwestorów. Miała jej towarzyszyć mniejsza emisja przeznaczona na realizację opcji menedżerskich.

To oznacza, że spółka Zygmunta Solorza-Żaka jest gotowa objąć prawie połowę puli akcji dla inwestorów. Gdyby wszystkie akcje z tej puli zostały wyemitowane, udział właściciela Polsatu w kapitale Biotonu wzrósłby z 10 do 17 proc. Gdyby emisja ograniczyła się do 350 mln akcji dla Solorza i około 135 mln akcji dla cypryjskiej spółki Chione (w związku z pożyczką wartą 6 mln EUR przewidującą konwersję), kojarzonej z Ryszardem Krauze, obaj inwestorzy mieliby łącznie 51 proc. w kapitale Biotonu. Pytanie, czy znajdą się inwestorzy chętni do objęcia pozostałych akcji? Emisja opcji menedżerskich, zdaniem analityków, stoi pod znakiem zapytania. Nie pierwszy raz Bioton próbuje ją zrealizować w ramach programu motywacyjnego, ale dotychczas nie udało się przegłosować tego na walnym.

Dobra wiadomość

Choć na rynku nie widać entuzjazmu (kurs Biotonu spadł dziś o 4,55 proc., do poziomu 21 gr), analitycy nie mają wątpliwości, że umowa z Bithell Holdings to dobra wiadomość.

— Abstrahując od kolejnego rozwodnienia kapitału, na co w przypadku Biotonu mało kto już zwraca uwagę, informacja, że duży i raczej długoterminowy inwestor jest gotowy dokapitalizować spółkę, jest pozytywna. Bioton gwałtownie potrzebuje pieniędzy na dokończenie kluczowych projektów inwestycyjnych. To również szansa na uporanie się z problemami z płynnością — uważa Paweł Burzyński, analityk BZ WBK.

Zdaniem Przemysława Sawali-Uryasza, analityka Unicredit CA IB, ogłoszenie umowy inwestycyjnej ze spółką Solorza pomoże Biotonowi w negocjacjach z bankami w sprawie restrukturyzacji długu. Przypomnijmy, że właściciel Polsatu, wypowiadając się dla "PB", uzależniał swój udział w nowej emisji przede wszystkim od odroczenia terminów spłaty zobowiazań.

— Podtrzymuję to, co powiedziałem. Bioton ma mocne fundamenty — twierdzi inwestor.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Berger

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Solorz umocni się w Biotonie