Solorz wzywa na akcje ZE PAK

opublikowano: 31-07-2019, 08:01

Argumenol, zarejestrowana na Cyprze spółka, należąca do Zygmunta Solorza, ogłosiła wezwanie na akcje ZE PAK. Proponowana cena to 7,47 zł.

Wezwanie dotyczy 34,8 mln akcji, czyli 68,5 proc. kapitału.

Spółka Zygmunta Solorza ogłosiła wezwanie na akcje ZE PAK i zamierza osiągnąć 100 proc. w kapitale.
Zobacz więcej

Jedna mniej:

Spółka Zygmunta Solorza ogłosiła wezwanie na akcje ZE PAK i zamierza osiągnąć 100 proc. w kapitale. Fot. ARC

W wyniku transakcji biznesmen zamierza osiągnąć 100-procentowy udział w akcjonariacie i zdjąć spółkę z giełdy.

Zapisy na akcje, w których pośredniczy Trigon DM, rozpoczną się 20 sierpnia i potrwają do 19 września. Cena jest niemal równa sześciomiesięcznej średniej arytmetycznej ze średnich dziennych cen ważonych wolumenem obrotu z ostatnich sześciu miesięcy, poprzedzających wezwanie, która wynosi 7,4681 zł. Przypomnijmy, że przy okazji oferty publicznej w 2012 r. Skarb Państwa sprzedawał akcje po 26,2 zł. 

Zygmunt Solorz już teraz posiada pośrednio 51,55 proc. akcji spółki. Pakiety są zaparkowane w kilku wehikułach, wśród których najwięcej, bo 30,32 proc. akcji ma właśnie ogłaszający wezwanie Argumenol. Podmiotem dominującym wobec niego jest IB8 FIZAN, kontrolowany przez notowany niegdyś na GPW Elektrim, w którym miliarder ma 81,4-procentowy pakiet. 

W ubiegłym roku ZE PAK miał 2,3 mld zł przychodów, o 5,7 proc. mniej niż rok wcześniej. Zanotował przy tym 463,7 mln zł straty na poziomie netto, co wynikało w dużej mierze z sięgających 372,5 mln zł odpisów wartości środków trwałych i aktywów górniczych. 

W związku z tym ZE PAK w tym roku nie wypłacił dywidendy, ale od debiutu czterokrotnie dzielił się zyskiem z akcjonariuszami. W opublikowanej 26 lipca rekomendacji DM PKO BP zakładno jednak, że spółka powróci do dzielenia się zyskiem w kolejnym roku, a dywidendy mogą się też pojawić w latach 2021-2022, nim zostaną ograniczone ze względu na potencjalne nakłady inwestycyjne na nowe odkrywki czy dostosowanie norm środowiskowych. 

W raporcie z 26 lipca z godz. 7.30 analityk DM PKO BP wycenił akcje spółki na 7,5 zł.

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński, Marcel Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu