Sondaże wskazują na wysokie poparcie Hiszpanów dla konstytucji UE

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 20-02-2005, 21:30

Wysokim zwycięstwem zwolenników konstytucji Unii Europejskiej zakończyło się w niedzielę hiszpańskie referendum, w którym opowiedziało się za nią, według sondaży (exit-polls), 78,5 proc. uczestników głosowania.

 Wysokim zwycięstwem zwolenników konstytucji Unii Europejskiej zakończyło się w niedzielę hiszpańskie referendum, w którym opowiedziało się za nią, według sondaży (exit-polls), 78,5 proc. uczestników głosowania.

Przeciwko Traktatowi ustanawiającemu Konstytucję dla Europy głosowało, według tych samych sondaży przeprowadzonych przez instytut badania opinii publicznej Ipsos, 16,2 proc. uczestników referendum.

Według Ipsos, w referendum uczestniczyło 41,5 proc. spośród 34,6 miliona osób uprawnionych do głosowania.

Sekretarz  rządzącej Hiszpańskiej Socjalistycznej Partii Robotniczej (PSOE) i jeden z jej czołowych liderów, Jose Blanco, opierając się na tych sondażach oznajmił, że na około 14 milionów obywateli, którzy poszli do urn, 11 milionów powiedziało "tak" konstytucji. Oznacza to - jak podkreślił - że tylko jeden na pięciu Hiszpanów odrzucił traktat. Tak więc - zaznaczył Blanco - "Hiszpania przyjmie konstytucję przy silnym, powszechnym poparciu".

"To bardzo pozytywny rezultat, nie tylko dla Hiszpanii, ale także dla Europy" - podsumował znaczenie referendum.

Również lider głównego ugrupowania opozycyjnego, centroprawicowej Partii Ludowej i b. minister spraw wewnętrznych, Angel Acebes, wyraził głębokie zadowolenie z wyników referendum. "Wyraźna większość wygrała w sprawie, w której nasza partia wzywała do wykazania odpowiedzialności" - powiedział.

Dla ważności referendum w Hiszpanii nie ma wymogu minimalnej frekwencji. Traktat będzie uznany za zaakceptowany przez naród, jeżeli za jego przyjęciem opowie się więcej niż połowa wyborców, którzy poszli do urn (50 proc. plus 1).

Formalnie wolę narodu uzna następnie parlament poprzez wydanie odpowiedniej ustawy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane