Soros i Bacon wychodzą ze złota

opublikowano: 15-02-2013, 12:52

Znani inwestorzy zmniejszyli swoje zaangażowanie w „złotym” funduszu ETF w ostatnim kwartale. Ale nie wszyscy.

Soros Fund Management, fundusz hedgingowy słynnego Georga Sorosa, zmniejszył zaangażowanie w SPDR Gold Trust, największym „złotym” ETF, aż o 55 proc. do 600 tys. akcji.

Zobacz więcej

Notowania SPDR Gold Trust od początku października

Moore Capital Management, fundusz hedgingowy Louisa Moore'a Bacona, sprzedał wszystkie posiadane akcje SPDR Gold Trust i zmniejszył zaangażowanie w Sprott
Physical Gold Trust.

Nie wszyscy jednak znani inwestorzy stracili zainteresowanie złotem. Paulson & Co., fundusz hedgingowy Johna Paulsona, największego inwestora SPDR Gold Trust, utrzymał w ostatnim kwartale 2012 roku cały posiadany pakiet 21,8 mln akcji.

Eksperci twierdzą, że decyzje Sorosa i Bacona mogą zaniepokoić inwestorów i nasilić spekulację, że 12-letni rynek byka na złocie może zbliżać się do końca.

Złoto wciąż trzyma Jim Rogers. Mimo pewnych obaw. 

- Nie znam żadnego aktywa, które drożałoby przez 12 lat z rzędu. To budzi obawy. Przydałaby się ładna korekta, więc może już czas – powiedział.

Rogersa martwi także to, że na rynku złota pojawiło się w ostatnim czasie wielu spekulantów.

- To zwykle znak ostrzegawczy – powiedział.

Rogers twierdzi, że nie kupuje, ani nie sprzedaje złota mimo największego spadku kursu od ośmiu lat w ostatnim czasie. Ale jeśli stanieje ono mocniej, zwiększy swoje zaangażowanie na rynku kruszcu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg, moneynews.com

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Soros i Bacon wychodzą ze złota