Sotheby’s wystawi na aukcji obraz Botticellego wyceniany na 40 mln USD

PAP , DI
opublikowano: 11-10-2021, 11:08

Portret Chrystusa „Człowiek boleści” będzie licytowany w styczniu podczas Tygodnia Mistrzów w Sotheby’s.

Nowojorski dom aukcyjny zaoferuje jedną z zaledwie trzech prac późnego okresu twórczości artysty, datowanego po 1492 r., która znajduje się w rękach prywatnych. Obraz Botticellego „Człowiek boleści” jest wyceniany na 40 mln USD.

— To niezwykle realistyczna wizualizacja Chrystusa, oddająca w pełni jego cierpienie i śmierć, uwzględniająca zarazem zdumiewający stopień humanizmu, który jest znakiem rozpoznawczym portretu. Botticelli ukazał boskość Chrystusa z ogromną psychologiczną głębią — podkreślił Christopher Apostle, dyrektor działu Old Master Paintings w Sotheby’s.

— Ten niezwykły obraz jest doskonałym przykładem tego, co sprawia, że Botticelli jest tak urzekającym artystą: odważny styl wizualny połączony z wyjątkowo ludzkim podejściem do portretu. Wziąwszy na warsztat przygnębiający motyw udręczonego Chrystusa, Botticelli stworzył głęboko złożony i poruszający, ponadczasowy portret — dodał jego zastępca.

„Młody mężczyzna trzymający medal”, poprzednie dzieło Botticellego, wystawione na licytację w styczniu tego roku, zostało sprzedane za 92,2 mln USD.

Sandro Botticelli, tworzący w okresie renesansu włoski malarz szkoły florenckiej, tworzył obrazy mitologiczne, religijne oraz portrety. Zmarł w 1510 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane