Spadki za granicą podcięły skrzydła warszawskim inwestorom

(Artur Szymański)
opublikowano: 05-12-2005, 17:04

Ochłodzenie nastrojów na giełdach zachodnich oraz spadek cen na giełdzie węgierskiej udaremniły zamiary warszawskich inwestorów, którzy rano spróbowali poprawić piątkowy szczyt hossy.

Ochłodzenie nastrojów na giełdach zachodnich oraz spadek cen na giełdzie węgierskiej udaremniły zamiary warszawskich inwestorów, którzy rano spróbowali poprawić piątkowy szczyt hossy.

WIG20 w pierwszej fazie sesji dotarł na wyciągnięcie ręki do poziomu 2600 pkt, lecz tu byki opuściły siły. Na półmetku sesji wartość indeksu największych spółek spadła do 2565 pkt, czyli rekordu z początku października. Inwestorzy nie mieli jednak trudności z obroną wsparcia i kolejne godziny przyniosły odrobienie strat. Na finiszu WIG20 jednak zniżkował o 0,42 proc.

Mimo tego nieciekawego końcowego akcentu, pierwsza sesja nowego tygodnia nie pogorszyła znacząco pozytywnego z punktu widzenia posiadaczy akcji obrazu rynku, jaki stworzyła bardzo dobra ostatnia sesja ubiegłego tygodnia. Poniedziałkowy spadek można zrzucić na karb giełd zachodnich i na Węgrzech, gdzie od rana niewielką przewagę mieli sprzedający. U nas atmosfera tak podczas wzrostu jak i późniejszego spadku notowań była spokojna, nie widać było oznak niepokoju wśród inwestorów.

Bardzo dobry początek notowań miał PKN Orlen, który podrożał na dzień dobry o ponad 2,5 proc. Potem jednak inwestorzy skłonili się ku realizacji zysków. Na zamknięciu akcje płockiej rafinerii były droższe tylko o 0,16 proc. niż w piątek. Najgorsze wrażenie pozostawił po sobie PKO BP, którego akcje potaniały o ponad 2 proc., czyli najbardziej w gronie spółek WIG20. Impulsem dla sprzedaży akcji była poranna umówiona transakcja, w której właściciela zmieniło prawie 2 mln akcji.

Ochłodzenie nastrojów nie dotyczy mocno rozgrzanych ulubieńców spekulantów. Gant, FON i Próchnik zwyżkowały od 10 do ponad 30 proc. Aż o 54 proc. poszła w górę cena akcji Capital Partners, bo spółka CP Energia, w której CP ma połowę udziałów, dostała koncesję na obrót gazem ziemnym.

O 12 proc. podskoczyła wartość akcji Elektromontażu-Export, którego wierzyciele przyjęli propozycje układowe spółki. Bioton podrożał o 8,2 proc. po informacji o zawarciu ze spółkami chińską i singapurską umowy, na podstawie której utworzą one spółkę joint-venture z siedzibą w Chinach produkującą i sprzedającą m.in. insulinę na terenie Chin. AS

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Artur Szymański)

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Spadki za granicą podcięły skrzydła warszawskim inwestorom