Spadkom na giełdzie można się oprzeć

opublikowano: 07-06-2017, 22:00

Fundusze mieszane z oferty Investors TFI chodzą własnymi ścieżkami, co wychodzi im na dobre

W maju, aby zarobić na GPW, trzeba się było nieźle nagimnastykować, bo indeksy były w odwrocie. Nieco bardziej przyjazne warunki panowały na rynku długu, ale funduszom mieszanym, skoncentrowanym na polskim rynku, to jednak nie wystarczyło i spora część z nich zakończyła miesiąc pod kreską. Najgorzej poradziły sobie rozwiązania realizujące strategię aktywnej alokacji, które miesiąc zakończyły ze średnią stratą 0,8 proc. Dwa razy mniej straciły fundusze zrównoważone, a 0,2 proc. pod kreską były fundusze stabilnego wzrostu. W ubiegłym miesiącu o honor funduszy stabilnego wzrostu (zarówno skoncentrowanych na rynku polskim, jak i zagranicznych) najmocniej walczył Investor Zabezpieczenia Emerytalnego, który miesiąc zakończył z zyskiem w wysokości 1,7 proc. Średnią w grupie funduszy zrównoważonych, dzięki stopie zwrotu w wysokości 2,9 proc., istotnie podciągnął natomiast Investor Zrównoważony. Maciej Chudzik, który zarządza oboma funduszami, podkreśla, że w maju dobrze zachowywały się obie części portfela — akcyjna i obligacyjna.

— W obu produktach dążymy do maksymalnego dopuszczonego statutem udziału akcji w aktywach,czyli 40 proc. w funduszu stabilnego wzrostu i 65 proc. w funduszu zrównoważonym. W części portfela składającej się z instrumentów dłużnych około 30 proc. stanowią obligacje korporacyjne. Reszta to papiery rządowe — wyjaśnia Maciej Chudzik. Wyniki uzyskane w maju przez oba fundusze pozwoliły im awansować w rankingu „Pulsu Biznesu” o kilka pozycji. W ostatnich miesiącach porównanie z rywalami nie zawsze jednak wypadało korzystnie.

— Wiele konkurencyjnych rozwiązań to fundusze benchmarkowe, które podążają za rynkowym nurtem. Naszą domeną jest podejście selekcyjne. Oprócz tego relatywnie częściej szukamy ciekawych spółek na giełdach zagranicznych. Dlatego wyniki uzyskiwane przez nasze fundusze w krótszym terminie często odbiegają zarówno od rezultatów pozostałych rozwiązań z grupy, jak i WIG. Potencjał spółek ujawnia się dopiero w dłuższym terminie i w takim ujęciu należy oceniać wyniki funduszu. Minimum, które uwzględnia cykliczną działalność spółek, to rok — mówi Maciej Chudzik.

Investor Zabezpieczenia Emerytalnego przez ostatnie dwanaście miesięcy zarobił 14,4 proc. To drugi wynik w grupie funduszy polskich stabilnego wzrostu, gorszy zaledwie o 0,2 pkt. proc. od lidera (Skarbiec III Filar). Rezultatem za 3 i 5 lat (odpowiednio — 22 i 55,5 proc.) fundusz przewodzi stawce.

Wynikami w dłuższym terminie na tle konkurencji bryluje także Investor Zrównoważony. W rok zarobił 23,3 proc., w ciągu trzech lat 34 proc., a przez 5 lat 86,2 proc. To najlepsze wyniki w grupie. W ostatnim przypadku przewaga nad drugim w kolejności rozwiązaniem (Credit Agricole Dynamiczny Polski) jest prawie dwukrotna.

516,6 mln zł Tyle wynosiły aktywa Investor Zabezpieczenia Emerytalnego na koniec kwietnia 2017 r...

568,6 mln zł ...a tyle pracowało w tym samym czasie w Investor Zrównoważony.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Justyna Dąbrowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu