Spółki z Wall Street poprawiły wyniki najmocniej od 5,5 roku (WYKRES DNIA)

opublikowano: 25-05-2017, 18:01
aktualizacja: 25-05-2017, 19:14

Poprawa wyników spółek z giełdy nowojorskiej przyspiesza, a jej podstawy są coraz bardziej solidne, donosi portal wsj.com.

Po publikacji prawie wszystkich raportów za pierwszy kwartał wyniki spółek z indeksu S&P500 są na najlepszej drodze do zanotowania 13,6-procentowej zwyżki. To oznaczałoby największą poprawę rok do roku od trzeciego kwartału 2011 r., oblicza firma badawcza FactSet. Wyniki spółek, które są lepsze od oczekiwań specjalistów z poprzednich miesięcy, rosną już trzeci kwartał z rzędu, a w całym 2017 r. mają poprawić się według prognoz specjalistów o 11 proc. Poprawa wyników oraz oczekiwań na przyszłość to paliwo dla trwającej nieprzerwanie od 2009 r. hossy, która wyniosła wcześniej w tym roku wyniosła wskaźnik cena/zysk do 22, o ponad 5 punktów powyżej średniej z ostatnich 10 lat.

- Rynki powinny stabilnie rosnąć, a przemawiają za tym dobra kondycja gospodarki oraz solidne wyniki spółek – komentował w rozmowie z portalem wsj.com Omar Aguilar, główny zarządzający towarzystwa Charles Schwab Investment Management.

Oprócz samego wyniku liczbowego poprawia się także jakość zysków zauważa wsj.com. Przychody ze sprzedaży rosły w tempie 7,7 proc., najmocniej od 5,4 roku, a spośród 11 uwzględnionych w S&P500 sektorów wzrostu zysków nie odnotował zaledwie jeden. W poprzednich latach zyski na akcję rosły w głównej mierze dzięki skupowi akcji przez emitentów, cięciom kosztów, odkładaniu inwestycji oraz niskim stopom procentowym. W porównaniu z tym samym okresem poprzedniego roku aktywność w skupie akcji własnych, która była krytykowana jako nie przyczyniająca się do rozwoju spółek, zmniejszyła się o jedną czwartą.

Aż za jedną trzecią zanotowanego w pierwszym kwartale przyrostu wyników odpowiadała branża naftowa (co miało związek z odbiciem cen ropy). Wyraźną poprawę odnotowali także przedstawiciele branż technologicznej i finansowej. W ciągu ostatnich 12 miesięcy indeks S&P500 wzrósł o 15,6 proc., poprawiając w czwartek historyczny rekord.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, wsj.com

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy