Spotkanie premier z ministrami i prezesem NBP ws. Grecji

PAP
opublikowano: 22-06-2015, 10:18

Premier Ewa Kopacz spotkała się w poniedziałek w KPRM z ministrami i prezesem NBP w sprawie ewentualnego wyjścia Grecji ze strefy euro, poinformowała Kancelaria Premiera.

Zapowiadając spotkanie Kopacz mówiła, że wspólnie z kierownictwem resortów spraw zagranicznych i finansów oraz szefem NBP będzie zastanawiać się nad ewentualnymi konsekwencjami wyjścia Grecji ze strefy euro. Premier powiedziała w piątek dziennikarzom w Bratysławie, gdzie wzięła udział w konferencji Globsec, że musimy być na to przygotowani, mimo że nie jesteśmy w strefie euro.

Przypomniała, że przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk zwołał na poniedziałek nadzwyczajne spotkanie krajów UE ze strefy euro.

Głos w sprawie sytuacji w Grecji zabrał też w piątek minister finansów Mateusz Szczurek. Jak powiedział, istnieje duże ryzyko jeszcze poważniejszego kryzysu w związku z sytuacją w tym kraju. Zapewnił przy tym, że Polska jest przygotowana na ewentualne turbulencje na rynkach finansowych w przypadku bankructwa Aten.

Szczyt zwołany przez Tuska rozpocznie się w Brukseli o godz. 19. Poprzedzi go nadzwyczajne spotkanie ministrów finansów krajów eurolandu.

Od końca lutego grecki rząd prowadzi negocjacje z Komisją Europejską, Międzynarodowym Funduszem Walutowym i Europejskim Bankiem Centralnym w sprawie reform, które są warunkiem odblokowania pomocy finansowej.

Obecny program ratunkowy dla Grecji wygasa z końcem czerwca. Jeśli do tego czasu nie będzie porozumienia w sprawie przekazania Atenom ostatniej transzy tego programu - ok. 7,2 mld euro - to Grecji grozi niewypłacalność. Do 30 czerwca Grecja ma zwrócić MFW 1,6 mld euro, ale nie ma na to środków.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu