Sprawdziliśmy, które spółki na tańszych surowcach zyskałyby najwięcej

Ostatni tydzień przypomniał inwestorom o tym, jak bardzo ryzykowne okazać się mogą spółki z branży surowcowej.

WIG20 stracił ponad 5 proc., po tym jak notowania na światowych giełdach towarowych zanurkowały najniżej od dziewięciu miesięcy. Jeszcze gorzej było ze spółkami bezpośrednio związanymi z surowcami.

Dekoniunktura potrwa

Siedmioprocentowa przecena miedzi w zaledwie tydzień zepchnęła notowania KGHM w dół o 16 proc. Ponad 10-procentowe straty złota kosztowały akcjonariuszy Mennicy odchudzenie portfeli o jedną ósmą. 7 proc. straciła JSW, choć ceny węgla w Polsce nie są bezpośrednio związane z notowaniami surowców energetycznych na rynkach globalnych. 10-procentową przecenę przełknąć musieli posiadacze akcji Kernela, i to nawet mimo że ceny zbóż jako jedyne odrobiły dużą część wcześniejszych strat. Niestety, wielu ekspertów przewiduje, że surowcowa dekoniunktura będzie się przedłużać. Gospodarki krajów będących największymi odbiorcami surowców znów spowalniają, a to oznacza, że nadmiar ropy czy miedzi szybko nie zniknie z rynku. Załamanie cen złota może wręcz przyspieszyć odwrót inwestorów od tej lokaty kapitału. Jeżeli do tego Fed zakończy jeszcze w tym roku interwencyjny skup obligacji — tak jak tego chce część jego członków — to surowce mogą stracić jeden z najważniejszych argumentów, które przemawiały za inwestowaniem w nie — tani pieniądz. Dlatego postanowiliśmy sprawdzić, które spółki z warszawskiej giełdy mogą najwięcej zyskać, jeśli faktycznie drzwi do ery tanich surowców staną otworem. W tym celu policzyliśmy korelacje notowań spółek z GPW z notowaniami popularnego indeksu surowcowego S&PGSCI w ostatnich dwóch latach.

Przetasowania w paliwach

Wahania cen ropy mogą przynieść poważne przetasowania w branży paliwowej. Zdaniem Łukasza Prokopiuka z DM IDMSA, fundamentalnie skorzystają na nich PKN Orlen i Lotos (korelacje obu spółek z surowcowym indeksem S&P GSCI są dość niskie i sięgają 35 proc.). Z drugiej strony stracić może MOL, u którego za dwie trzecie biznesu odpowiada wydobycie ropy naftowej (w przypadku węgierskiej spółki korelacja to aż 64 proc.).

— Niższe ceny ropy pozytywnie wpłyną na marże Orlenu i Lotosu, zarówno w hurcie, jak i w detalu. Tańszy surowiec wesprze konsumpcję. To także niższe koszty przerobu, bo część ropy jest zużywana bezpośrednio w produkcji — komentuje specjalista DM IDMSA.

W grupie spółek, których notowania poruszały się zwykle w odwrotną stronę niż indeks S&P GSCI, znalazło się PGNiG. To o tyle zaskakujące, że spółka coraz większą część zysków czerpie z wydobycia ropy i gazu ziemnego. Jednak zdaniem Kamila Kliszcza z DI BRE, image defensywnej spółki działającej w regulowanej branży może rozsypać się jak domek z kart.

— Rynek nie do końca jeszcze zmienił stary sposób postrzegania spółki, w którym kluczowe było powiązanie w kontrakcie jamalskimcen gazu z cenami ropy na światowych rynkach. Jednak jeden czy dwa sezony wyników przy niższych cenach ropy pokażą, że tańszy surowiec wcale nie służy spółce — argumentuje Kamil Kliszcz, wicedyrektor działu analiz DI BRE.

Niższe koszty

Do sektorów, u których za znaczną część kosztów odpowiadają surowce, należy branża nawozowa, na której wynikach jeszcze do niedawna ważyły ceny gazu ziemnego. Nie może więc dziwić niska albo nawet ujemna korelacja notowań Azotów czy Polic z surowcowymi indeksami. Jednym z głównych beneficjentów tańszych surowców ma szansę zostać przemysł elektromaszynowy. Tańsza miedź oraz srebro oznacza niższe koszty, m.in. dla zajmującego się produkcją przekaźników Relpolu. Na spadku cen stali skorzystają Zetkama oraz Amica. Jednak zdaniem Wojciecha Woźniaka, analityka Millennium DM, pogorszenie koniunktury w przemyśle, które może towarzyszyć ponownemu spowolnieniu gospodarczemu, zniwelowałoby korzyści spółek z tańszych surowców. Dlatego specjalista poleca spółki mniej uzależnione od światowej koniunktury — Apator, Aplisens i ZPUE.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Sprawdziliśmy, które spółki na tańszych surowcach zyskałyby najwięcej