Start-upy IQ Pomerania przed rynkowym testem

opublikowano: 20-11-2019, 22:00

Fundusz chwali się sukcesami swoich start-upów. Dwa już znalazły uznanie w oczach nowych inwestorów

AEROSIZE i BSS Pomerania — start-upy z portfela funduszu IQ Pomerania — pozyskały drugą turę finasowania i szykują się do rozpoczęcia sprzedaży swoich rozwiązań. Pierwsza ze spółek pozyskała na ten cel 1 mln zł od prywatnego przedsiębiorcy (fundusz nie chce podawać jego nazwiska w publicznych komunikatach). Dla anioła biznesu to pierwsza tego typu inwestycja. Spółka jest także jedną z pierwszych, jaką dokapitalizował IQ Pomerania. Wcześniej firma uzyskała dodatkowo ok. 2,9 mln zł wsparcia od Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR), czyli publicznej jednostki dotującej innowacyjne projekty, tworzone przy udziale prac badawczo-rozwojowych. AEROSIZE opracował własną hybrydową poduszkę lawinową.

Startupowcy — Maciej Roth (po lewej), współzałożyciel i
analityk w AeroSize, oraz Wojciech Wieczorek, wynalazca systemu i prezes spółki
— proponują nową technologię ochrony przed lawiną. Kończą prace badawcze i
szykują się do komercjalizacji produktu. Wspierają ich inwestorzy.
Zobacz więcej

OD BADAŃ DO RYNKU:

Startupowcy — Maciej Roth (po lewej), współzałożyciel i analityk w AeroSize, oraz Wojciech Wieczorek, wynalazca systemu i prezes spółki — proponują nową technologię ochrony przed lawiną. Kończą prace badawcze i szykują się do komercjalizacji produktu. Wspierają ich inwestorzy. Fot. ARC

„Składa się z pneumatycznego szkieletu i komory wewnętrznej. Gazem z naboju napełniany jest jedynie pneumatyczny szkielet, w trakcie jego rozprężania komora wewnętrzna wypełnia się samoczynnie powietrzem zassanym z otoczenia” — wyjaśnia spółka na swojej stronie internetowej.

Jej twórcy postawili na kompaktowość produktu, a swój system opatentowali. Na rynek będą wprowadzać go w postaci kamizelki z poduszką lawinową. W przyszłości spróbują przekonać do niego także producentów plecaków lawinowych. Szymon Klimas, szef IQ Pomerania, ujawnia, że start-up do produktu chce przekonać służby ratownicze i turystów. Liczy, że rozwiązanie, które zwiększa szanse na przeżycie podczas lawiny śnieżnej, znajdzie odbiorców na rynku europejskim i azjatyckim.

— Gotowy produkt zaprezentujemy w najbliższych miesiącach. System musi jeszcze zostać poddany certyfikacji i po jej uzyskaniu możemy rozpocząć komercjalizację. Rozważamy obecnie możliwości produkcyjne i rozmawiamy z potencjalnymi odbiorcami. To etap w rozwoju start-upu, w którym rynek weryfikuje atrakcyjność proponowanej technologii — dodaje Maciej Roth, współzałożyciel i analityk w AEROSIZE.

Druga ze spółek z funduszu — BSS Pomerania, która na rynek planuje wejść pod marką MHub, działa w sektorze internetu rzeczy. Bazuje na technologii NFC i szuka dla niej ciekawych wdrożeń. W Poznaniu start-up testował własny system informacji pasażerskiej na przystankach. Aplikacja mogłaby zostać wyposażona w dodatkowy moduł płatniczy, umożliwiający sprzedaż biletów. Szymon Klimas zapewnia, że jest to koncept znacznie tańszy od rozwiązań stosowanych obecnie w dużych miastach. Projektem tym zainteresował się fundusz Spinaker Alfa, realizujący program Bridge Alfa NCBR. W spółkę zainwestował 1 mln zł i pomoże jej w dalszym rozwoju. Projekt nadal wspierać będzie również IQ Pomerania.

a9c2adc0-8c30-11e9-b683-526af7764f64
Newsletter ICT
Nowości z firm IT z naciskiem na spółki giełdowe: przetargi, informacje z rynku, newsy kadrowe i inne.
ZAPISZ MNIE
Newsletter ICT
autor: Grzegorz Suteniec
Wysyłany raz w tygodniu
Grzegorz Suteniec
Nowości z firm IT z naciskiem na spółki giełdowe: przetargi, informacje z rynku, newsy kadrowe i inne.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

— Inwestujemy w dwa obszary — rozwiązania informatyczne, łatwiejsze do skalowania, oraz technologie inżynieryjne, którymi rynek venture capital jeszcze do niedawna rzadko się interesował. Mieliśmy więc dostęp do wielu ciekawych projektów — dodaje Szymon Klimas.

Fundusz ma obecnie w portfelu 24 start-upy. Planuje kilka kolejnych inwestycji w firmy na bardzo wczesnym etapie rozwoju. Spółki mogą liczyć na kapitał do 1,5 mln zł.

— Pieniądze te pozwalają na stworzenie prototypów rozwiązań i zweryfikowanie ich potencjału biznesowego. Oczywiście zdajemy sobie sprawę z rynkowych statystyk — sukces odnosi zwykle jeden na 10 start-upów. W Polsce wskaźnik ten przy umiejętnym zarządzaniu portfelem inwestycyjnym można nieco podnieść, ponieważ rynek venture capital jest wciąż bardzo chłonny — zaznacza szef IQ Pomerania.

Podkreśla, że kilka innych spółek portfelowych prowadzi obecnie rozmowy z potencjalnymi inwestorami. Nie ujawnia jednak, o które chodzi. Wśród spółek, w których pokłada duże nadzieje, wymienia m.in. Zaufane Kliniki z rekomendacjami placówek medycznych. Jego zdaniem spółka ma szansę zaistnieć na europejskim rynku turystyki medycznej. Fundusz liczy także na Shealth — zespół pracuje nad mobilnym urządzeniem do EKG. Odbiorców może znaleźć np. wśród pielęgniarek środowiskowych czy w opiece domowej dla seniorów. Ciekawą niszę dla rozwiązania stanowi ponadto rynek weterynaryjny.

Sprawdź program "Venture Capital Forum", 10 grudnia 2019, Warszawa >>

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu