Start-upy IQ Pomerania przed rynkowym testem

opublikowano: 20-11-2019, 22:00

Fundusz chwali się sukcesami swoich start-upów. Dwa już znalazły uznanie w oczach nowych inwestorów

AEROSIZE i BSS Pomerania — start-upy z portfela funduszu IQ Pomerania — pozyskały drugą turę finasowania i szykują się do rozpoczęcia sprzedaży swoich rozwiązań. Pierwsza ze spółek pozyskała na ten cel 1 mln zł od prywatnego przedsiębiorcy (fundusz nie chce podawać jego nazwiska w publicznych komunikatach). Dla anioła biznesu to pierwsza tego typu inwestycja. Spółka jest także jedną z pierwszych, jaką dokapitalizował IQ Pomerania. Wcześniej firma uzyskała dodatkowo ok. 2,9 mln zł wsparcia od Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR), czyli publicznej jednostki dotującej innowacyjne projekty, tworzone przy udziale prac badawczo-rozwojowych. AEROSIZE opracował własną hybrydową poduszkę lawinową.

OD BADAŃ DO RYNKU:
OD BADAŃ DO RYNKU:
Startupowcy — Maciej Roth (po lewej), współzałożyciel i analityk w AeroSize, oraz Wojciech Wieczorek, wynalazca systemu i prezes spółki — proponują nową technologię ochrony przed lawiną. Kończą prace badawcze i szykują się do komercjalizacji produktu. Wspierają ich inwestorzy.
Fot. ARC

„Składa się z pneumatycznego szkieletu i komory wewnętrznej. Gazem z naboju napełniany jest jedynie pneumatyczny szkielet, w trakcie jego rozprężania komora wewnętrzna wypełnia się samoczynnie powietrzem zassanym z otoczenia” — wyjaśnia spółka na swojej stronie internetowej.

Jej twórcy postawili na kompaktowość produktu, a swój system opatentowali. Na rynek będą wprowadzać go w postaci kamizelki z poduszką lawinową. W przyszłości spróbują przekonać do niego także producentów plecaków lawinowych. Szymon Klimas, szef IQ Pomerania, ujawnia, że start-up do produktu chce przekonać służby ratownicze i turystów. Liczy, że rozwiązanie, które zwiększa szanse na przeżycie podczas lawiny śnieżnej, znajdzie odbiorców na rynku europejskim i azjatyckim.

— Gotowy produkt zaprezentujemy w najbliższych miesiącach. System musi jeszcze zostać poddany certyfikacji i po jej uzyskaniu możemy rozpocząć komercjalizację. Rozważamy obecnie możliwości produkcyjne i rozmawiamy z potencjalnymi odbiorcami. To etap w rozwoju start-upu, w którym rynek weryfikuje atrakcyjność proponowanej technologii — dodaje Maciej Roth, współzałożyciel i analityk w AEROSIZE.

Druga ze spółek z funduszu — BSS Pomerania, która na rynek planuje wejść pod marką MHub, działa w sektorze internetu rzeczy. Bazuje na technologii NFC i szuka dla niej ciekawych wdrożeń. W Poznaniu start-up testował własny system informacji pasażerskiej na przystankach. Aplikacja mogłaby zostać wyposażona w dodatkowy moduł płatniczy, umożliwiający sprzedaż biletów. Szymon Klimas zapewnia, że jest to koncept znacznie tańszy od rozwiązań stosowanych obecnie w dużych miastach. Projektem tym zainteresował się fundusz Spinaker Alfa, realizujący program Bridge Alfa NCBR. W spółkę zainwestował 1 mln zł i pomoże jej w dalszym rozwoju. Projekt nadal wspierać będzie również IQ Pomerania.

Newsletter ICT
Nowości z firm IT z naciskiem na spółki giełdowe: przetargi, informacje z rynku, newsy kadrowe i inne.
ZAPISZ MNIE
×
Newsletter ICT
autor: Grzegorz Suteniec
Wysyłany raz w tygodniu
Grzegorz Suteniec
Nowości z firm IT z naciskiem na spółki giełdowe: przetargi, informacje z rynku, newsy kadrowe i inne.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

— Inwestujemy w dwa obszary — rozwiązania informatyczne, łatwiejsze do skalowania, oraz technologie inżynieryjne, którymi rynek venture capital jeszcze do niedawna rzadko się interesował. Mieliśmy więc dostęp do wielu ciekawych projektów — dodaje Szymon Klimas.

Fundusz ma obecnie w portfelu 24 start-upy. Planuje kilka kolejnych inwestycji w firmy na bardzo wczesnym etapie rozwoju. Spółki mogą liczyć na kapitał do 1,5 mln zł.

— Pieniądze te pozwalają na stworzenie prototypów rozwiązań i zweryfikowanie ich potencjału biznesowego. Oczywiście zdajemy sobie sprawę z rynkowych statystyk — sukces odnosi zwykle jeden na 10 start-upów. W Polsce wskaźnik ten przy umiejętnym zarządzaniu portfelem inwestycyjnym można nieco podnieść, ponieważ rynek venture capital jest wciąż bardzo chłonny — zaznacza szef IQ Pomerania.

Podkreśla, że kilka innych spółek portfelowych prowadzi obecnie rozmowy z potencjalnymi inwestorami. Nie ujawnia jednak, o które chodzi. Wśród spółek, w których pokłada duże nadzieje, wymienia m.in. Zaufane Kliniki z rekomendacjami placówek medycznych. Jego zdaniem spółka ma szansę zaistnieć na europejskim rynku turystyki medycznej. Fundusz liczy także na Shealth — zespół pracuje nad mobilnym urządzeniem do EKG. Odbiorców może znaleźć np. wśród pielęgniarek środowiskowych czy w opiece domowej dla seniorów. Ciekawą niszę dla rozwiązania stanowi ponadto rynek weterynaryjny.

Sprawdź program "Venture Capital Forum", 10 grudnia 2019, Warszawa >>

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane