Startup Spark – wsparcie młodych firm dla rozwoju polskich innowacji

Puls Biznesu, Materiał partnera: Startup Spark
opublikowano: 27-03-2018, 22:00

Inteligentna subskrypcja pieluszek wypracowana we współpracy start-upu z Procter & Gamble, system angażujący widzów imprez masowych powstały przy współpracy z Ericssonem i Legią Warszawa oraz bezprzewodowe czujniki do monitorowania produkcji rozwinięte z firmą Wielton S.A. To przykłady trzech z 27 produktów i usług z akceleratora Startup Spark działającego przy Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej (ŁSSE).

 

TU JEST PRZYSZŁOŚĆ:
TU JEST PRZYSZŁOŚĆ:
W akceleratorze rozwijanych jest wiele ciekawych pomysłów technologicznych, które w najbliższych latach mogą być motorem polskiej gospodarki — uważają Marek Michalik, prezes ŁSSE S.A., oraz Agnieszka Sygitowicz, wiceprezes ŁSSE S.A. FOT. RAFAŁ MIROWSKI

ŁSSE S.A. wspiera młode technologiczne firmy finansowo, oferując usługi mentorskie i łącząc je z zasobami korporacji w modelu venture building. Przez 15 miesięcy oceniliśmy ponad 300 projektów, 27 wyselekcjonowaliśmy wspólnie z siedmioma partnerami (Procter & Gamble, Albea Poland, Radio Łódź, Polska Grupa Energetyczna, Wielton S.A., Grupa Pietrucha i Ericsson).

— Po dwóch rundach akceleracji, podczas Spark Demo Day, przyjrzeliśmy się efektom, jakie dała współpraca w opracowanym przez nas modelu wsparcia młodych technologicznych firm. Wiele projektów powstałych we współpracy start-upów z korporacjami szybko weszło w fazę komercjalizacji, wdrażając na rynek produkty i usługi, czyli m.in. rozwiązania z zakresu przemysłu 4.0, sztucznej inteligencji, gamifikacji, bezzałogowych statków powietrznych oraz e-commerce i rozwiązań dla wewnętrznych potrzeb organizacji — mówi Marek Michalik, prezes ŁSSE S.A. Baby Box Club to start-up, który we współpracy z Procter & Gamble czyni z zakupu pieluszek wyjątkowo łatwą czynność.

Wystarczy podać datę pierwszej dostawy, żeby co miesiąc otrzymać pod drzwi paczkę z odpowiednią do wieku dziecka liczbą i rodzajem pieluch.

— Dla Procter & Gamble Polska jest ważnym centrum tworzenia innowacji. Jedną z dróg powstawania nowych rozwiązań jest praca ze start-upami. Dlatego przyjęliśmy zaproszenie ŁSSE i zostaliśmy partnerem w programie Startup Spark. Jesteśmy bardzo zadowoleni z rezultatów współpracy w ramach pierwszej fazy akceleracji, podczas której zrealizowaliśmy projekty z trzema wybranymi start-upami. Teraz podsumowujemy już drugą rundę, w której podjęliśmy współpracę z sześcioma kolejnymi partnerami. Tym razem wspólnie rozwinęliśmy rozwiązania m.in. z zakresu prowadzenia rekrutacji, tworzenia interaktywnej platformy szkoleniowej dla pracowników czy też tworzenia szybkiej ścieżki dostaw produktów dla naszych konsumentów — opowiada Małgorzata Mejer, menedżer ds. komunikacji korporacyjnej P&Gw Europie Centralnej.

Start-up Social Wifi dopracował z firmą Ericsson rozwiązanie, które ułatwia interakcję organizatora imprez masowych z jej uczestnikami przez smartfon. Narzędzie pozwala na pozyskiwanie informacji o przebiegu wydarzenia, przekazywanie organizatorom feedbacku w czasie rzeczywistym, a w wariancie przeznaczonym dla stadionów — dostępnym już na arenie piłkarskiej Legii Warszawa — dodatkowo typowanie wyników meczów. — Partnerstwo w akceleracji Startup Spark było dla nas dobrym doświadczeniem, na podstawie którego chcemy zaangażować się wspólnie z ŁSSE w kolejne projekty rozwijające start-upy, szczególnie w aspekcie wyboru Łodzi jako miasta pilotażowego dla wdrożenia technologii 5G — komentuje Jakub Gabarkiewicz z Ericssona. Natomiast Tinkerer to start-up, którego bezprzewodowe czujniki opracowywane przy współpracy z firmą Wielton monitorują przebieg produkcji i pozwalają m.in. szybko wykryć awarię i wizualizować produkcję.

— Stawiamy na stały rozwój i szukamy innowacji. Współpraca ze start-upami w akceleratorze Startup Spark okazała się odpowiedzią na to zapotrzebowanie — podsumowuje Piotr Kowalski, dyrektor ds. strategii i rozwoju firmy Wielton S.A. i prezes zarządu Wielton Investment. Łódzki start-up Bilberry przez ostatnie miesiące współpracował z Grupą Pietrucha, inwestorem ŁSSE S.A., obecnym w 34 krajach na pięciu kontynentach. Wspólnie rozwinęli nowoczesne oświetlenie przemysłowe LED oraz system sterowania nim. Efekt? Trzy razy mniejsze zużycie energii i trzykrotnie większe natężenie światła w pomieszczeniu.

— Obliczyliśmy, że system, który przygotowaliśmy wspólnie z Grupą Pietrucha i Startup Spark oraz zainstalowaliśmy w zakładzie firmy, pozwoli zaoszczędzić rocznie ponad 62 tys. zł, co oznacza, że inwestycja zwróci się mniej więcej po 12 miesiącach. Oszczędzamy energię, a przez to pieniądze, a dodatkowo do produkcji naszych lamp nie wykorzystujemy szkodliwych dla środowiska substancji, które pojawiały się w oświetleniu starszego typu — mówi Krzysztof Dobrynin z zespołu Bilberry. — Akcelerator otworzył strefę na nowy segment klientów. Powstało w nim wiele ciekawych pomysłów na rozwój technologii, które będą stanowiły w najbliższych latach motor polskiej gospodarki — mówi Agnieszka Sygitowicz, wiceprezes ŁSSE S.A.

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Puls Biznesu, Materiał partnera: Startup Spark

Polecane