Stora Enso bliżej inwestycji za 1,2 mld zł

MAG
18-04-2008, 00:00

Fiński koncern dostał zgodę na zwolnienie podatkowe w strefie ekonomicznej. Chce też prosić o unijne wsparcie.

Fiński koncern dostał zgodę na zwolnienie podatkowe w strefie ekonomicznej. Chce też prosić o unijne wsparcie.

Wczoraj przedstawiciele koncernu Stora Enso Poland otrzymali zezwolenie na inwestycję w Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej (WMSSE). Był to jeden z warunków rozważanej przez nich inwestycji w papierni w Ostrołęce. Chodzi o projekt za 1,2 mld zł i budowę zakładu, który będzie wytwarzał 93 proc. papieru z makulatury.

— W związku z projektem powstanie 100 nowych miejsc pracy — mówi Adam Puza, prezes WMSSE.

Nieoficjalnie mówi się nawet o 600 nowych etatach.

Polska albo nic

Przedstawiciele notowanego w Helsinkach, Sztokholmie i Nowym Jorku koncernu podkreślają jednak, że inwestycja nie jest przesądzona.

— Nie zapadła ostateczna decyzja. Wciąż mamy wybór: inwestować lub nie. Poinformujemy o decyzji w informacji prasowej — mówi Tentti Huhta, przewodniczący rady nadzorczej Stora Enso Poland.

Wiadomo jednak, że firma nie myśli już o żadnej innej niż Polska lokalizacji. Niewykluczone, że spółka chce sobie najpierw zapewnić dofinansowanie.

— Przygotowujemy się do złożenia wniosku o wsparcie inwestycji w ramach programu Innowacyjna Gospodarka — przyznaje Henryk Mikołajewski, wiceprezes Stora Enso Poland.

Pierwsze wnioski na wsparcie inwestycji o dużym znaczeniu dla gospodarki (powyżej 160 mln zł i 200 miejsc pracy) można składać w Ministerstwie Gospodarki do 12 maja.

Papierowe mocarstwo

Stora Enso to już drugi papierniczy koncern, który w tym roku podejmie decyzję o dużym projekcie w Polsce. Na inwestycję zdecydowało się Mondi. Firma z zakładem w Świeciu pod koniec ubiegłego roku weszła do pomorskiej strefy i zobowiązała się zainwestować 220 mln EUR (750 mln zł) oraz stworzyć 80 miejsc pracy. Projekt będzie na pewno większy: spółka ubiegała się o pożyczkę wartą 150 mln EUR (511 mln zł) na inwestycję za 350 mln EUR (1,19 mld zł).

W 2007 r. do WMSSE weszło 13 firm (do najlepszej katowickiej strefy 36), które obiecały 652 mln zł inwestycji (w katowickiej 1,8 mld zł) i 1,5 tys. miejsc pracy (w najlepszej pod tym względem łódzkiej 4,8 tys.).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MAG

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Prawo / Stora Enso bliżej inwestycji za 1,2 mld zł