Strażacy nadal usuwają skutki nawałnic i trąb powietrznych

PAP
opublikowano: 15-07-2012, 18:52

Ok. 300 strażaków w niedzielę po południu nadal usuwało skutki nawałnic i trąb powietrznych w województwach: pomorskim, kujawsko-pomorskim i wielkopolskim - poinformowała PAP Straż Pożarna. Z powodu żywiołu zginęła 1 osoba, 10 jest rannych, 105 budynków jest uszkodzonych.

"Przy usuwaniu skutków żywiołu pracuje jeszcze ok. 300 strażaków w kilku miejscowościach na terenie woj. pomorskiego i woj. kujawsko-pomorskiego. Zabezpieczają dachy i usuwają powalone drzewa. Działania są prowadzone m.in. w powiecie sztumskim w miejscowości Barlewice oraz w powiecie starogardzkim, gdzie strażacy przy pomocy plandek i folii zabezpieczają dachy domów. W woj. kujawsko-pomorskim prace koncentrują się głównie w gminie Osie, gdzie strażacy usuwają m.in. drzewa z rzeki, mogące powodować wzbieranie wody" - poinformował PAP rzecznik Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Paweł Frątczak.

Straż Pożarna na terenie siedmiu powiatów województw pomorskiego, kujawsko-pomorskiego i wielkopolskiego zanotowało ponad 500 interwencji związanych z przejściem nawałnic i trąb powietrznych. "Zaangażowanych w nie było ok. 1200 strażaków zawodowych i z ochotniczych straży pożarnych" - powiedział Frątczak.

Przejście trąb powietrznych spowodowało śmierć jednej osoby; 10 osób zostało rannych, 105 budynków jest uszkodzonych.

Ofiara śmiertelna to 60-letni mężczyzna, który zginął wskutek przewrócenia się domku letniskowego w miejscowości Wycinki w woj. pomorskim. W tym województwie pięć osób zostało rannych, kolejnych pięciu rannych jest w woj. kujawsko-pomorskim.

Rzecznik Straży Pożarnej powiedział, że spośród 105 uszkodzonych budynków 47 to budynki mieszkalne. Ponad 20 z nich zostało uszkodzonych w woj. pomorskim, gdzie nawałnice wystąpiły w powiatach starogardzkim, kwidzyńskim i sztumskim oraz kolejne ponad 20 budynków wichura uszkodziła w woj. kujawsko-pomorskim, w powiatach świeckim i tucholskim. W woj. wielkopolskim nawałnica przeszła nad powiatami pilskim i czarnkowsko-trzcianeckim, gdzie uszkodziła 3 budynki mieszkalne.

Frątczak dodał również, że nawałnice połamały drzewa na obszarze ok. 550 hektarów w województwie kujawsko-pomorskim.

Straż Pożarna podkreśla, że bilans przejścia trąb powietrznych jest cały czas wstępny. "Wciąż trwają prace nad usuwaniem skutków, trwa liczenie strat" - tłumaczył rzecznik.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Strażacy nadal usuwają skutki nawałnic i trąb powietrznych