Sukces zawdzięczam zaangażowaniu i determinacji

opublikowano: 08-12-2021, 11:51

Praca wciąż sprawia mi wiele satysfakcji: cały czas się rozwijam, podejmuję nowe wyzwania i mogę się spełniać zawodowo – mówi Gabriela Żukowicz, wiceprezes Asseco Poland.

Piąte miejsce:
Piąte miejsce:
Gabriela Żukowicz, wiceprezes Asseco Poland, zajęła piąte miejsce w rankingu 100 Kobiet Biznesu 2021 w kategorii firm z przychodem ze sprzedaży powyżej 50 mln zł.
materiały prasowe

Do Asseco trafiłam prosto po studiach prawniczych. Dostałam się na aplikację radcowską, lecz zależało mi, aby jednocześnie rozpocząć pracę zawodową. Pamiętam, że rozpatrywałam wtedy dwie oferty pracy, ale intuicja mi podpowiadała, że Asseco będzie lepszym wyborem. Zaproponowano mi stanowisko asystentki zarządu i tak to się zaczęło. Wtedy myślałam, że będzie to zajęcie na chwilę, lecz dynamiczny rozwój Asseco, nowe wyzwania, projekty, nowe role, jakie mi powierzano, sprawiły, że jestem w firmie do dzisiaj i praca wciąż mi sprawia wiele satysfakcji.

Najważniejszą zmianą był dla mnie awans do struktur zarządu, który dokonał się za sprawą innych ludzi. Mam na myśli Adama Górala, twórcę i prezesa Asseco. To on zaproponował mi sprawowanie tej funkcji, co było wtedy dla mnie olbrzymim zaskoczeniem.

Moim największym zawodowym sukcesem jest bycie częścią tej organizacji i udział w jej współtworzeniu i rozwoju. Pełniłam w Asseco różne funkcje: od asystentki zarządu przez współpracę z działem sprzedaży, zarządzanie biurem zarządu, a następnie przejęcie funkcji prawniczych. Z każdej z tych ról starałam się wywiązywać jak najlepiej. Myślę, że dostrzeżone zostało moje zaangażowanie i determinacja, co zaowocowało propozycją objęcia funkcji wiceprezes zarządu. Przejęcie odpowiedzialności za kolejne obszary firmy, takie jak HR, compliance, administracja czy procesy, pozwoliło mi na dalszy rozwój. I w tym właśnie upatruję swojego największego sukcesu – przez te wszystkie lata mogłam podejmować kolejne wyzwania i spełniać się zawodowo. Wciąż mam tak wiele wyzwań i możliwości rozwoju, że nawet nie odczuwam potrzeby zmiany. Koncentruję się na tym, aby jak najlepiej wykonywać powierzone mi zadania i wspierać Asseco w dalszym rozwoju.

Preferuję partnerski sposób zarządzania oparty na współpracy. Taki styl zarządzania i rozumienia biznesu jest bliski twórcy Asseco, który na takich zasadach współpracuje, taki model naturalnie promuje i oczekuje od swoich współpracowników menedżerów podobnych mechanizmów działania. Warto podkreślić, że Asseco, będąc firmą opartą na modelu federacyjnym, ma odgórnie wpisane partnerstwo. Taki partnerski model stosujemy również we współpracy ze spółkami z grupy kapitałowej. Gdy nowa spółka dołącza do grupy Asseco, zawsze odbywa się to z poszanowaniem jej zasad i kultury organizacyjnej.

Oczywiście nowa sytuacja, w jakiej się znaleźliśmy za sprawą pandemii, stawia przed menedżerami nowe wyzwania. Praca w modelu hybrydowym, w zespołach rozproszonych sprawia, że trudniej zarządzać. W tej sytuacji rośnie znaczenie empatii i indywidualnego podejścia do pracownika, ponieważ każdy ma inne potrzeby, różne uwarunkowania i motywacje. Istotna jest właściwa diagnoza tych motywacji i wybranie najlepszego dla obu stron modelu współpracy. Szczególnych recept nie mam – cały czas się tego uczymy.

Co dalej? Dla mnie ważne jest, by Asseco dalej się rozwijało, realizowało cele biznesowe, odpowiadało na bieżące potrzeby rynku i wywiązywało się ze zobowiązań wobec klientów. Mam też nadzieję, że dla osób poszukujących pracy w IT będzie pracodawcą pierwszego wyboru.

Natomiast prywatnie moim największym sukcesem jest rodzina. Wolny czas najchętniej spędzam aktywnie. Dużą przyjemność sprawia mi również możliwość obcowania z przyrodą. Interesuje mnie turystyka offroadowa i wyprawy rowerowe. Jednocześnie duży relaks daje mi… gotowanie.

Asseco Poland

Największy polski producent oprogramowania notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Od 30 lat tworzy zaawansowane technologicznie oprogramowanie dla firm z najważniejszych dla gospodarki sektorów. Firma stoi na czele międzynarodowej grupy kapitałowej Asseco – największego dostawcy rozwiązań informatycznych w Europie Środkowej i Wschodniej. Grupa działa w 60 krajach.

Poznaj doświadczenia pozostałych laureatek pierwszych miejsc rankingu 100 Kobiet Biznesu 2021 w kategorii firmy z przychodem ze sprzedaży powyżej 50 mln zł:

Danuta Żygo, prezes Ordona 1, „Różnorodność to wymierne sukcesy”

Iwona Grzybowska, prezes OSM w Łowiczu, „Każdy dzień przynosi nowe doświadczenia”

Poznaj doświadczenia laureatek pierwszych miejsc rankingu 100 Kobiet Biznesu 2021 w kategorii firmy z przychodem ze sprzedaży poniżej 50 mln zł:

Karolina Adamiec-Vook, dyrektor zarządzająca DSV Services, „Biznes to wielka przygoda”

Martyna Kostka, właścicielka Lectus Health & Beauty, „Mój zespół lubi dizajn”

Barbara Jaksa, prezes firmy Jaksa, „Wiara we własne możliwości daje kobiecie niezwykłą siłę”

Poznaj zwyciężczynię plebiscytu Kobieta Biznesu Roku 2021:

Kamila Newlin-Łukowicz, wiceprezes Druteksu, „Zrobię wszystko, by Drutex stał się marką globalną”

Poznaj zwyciężczynię plebiscytu w kategorii Kobieta Biznesu Roku 2021: działalność społeczna:

Martyna Wojciechowska, dziennikarka, założycielka Fundacji Unaweza, „Zmieniając życie jednego człowieka, zmieniamy cały świat”

Przeczytaj komentarze partnerów i dowiedz się więcej:

o kulturze różnorodności: „Rynek potrzebuje promotorów”

o perspektywie, jaką kobiety wnoszą do biznesu: „Kultura równych szans”

o tym, jak wspierać kobiety w ich drodze do wyrównywania szans: „Biznes, który wspiera kobiety – wyrównywanie szans wszystkim się opłaca”

o konieczności zmian strukturalnych w miejscu pracy: „Każda różnorodność powinna być w cenie”

Wszystkie materiały dotyczące rankingu 100 Kobiet Biznesu znajdziesz w specjalnym serwisie internetowym (kliknij)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane