Biznes to wielka przygoda

opublikowano: 08-12-2021, 11:53

Od wielu lat systematycznie się rozwijam i robię mnóstwo ciekawych rzeczy. Praca to moja pasja – mówi Karolina Adamiec-Vook, dyrektor zarządzająca DSV Services.

Pierwsze miejsce:
Pierwsze miejsce:
Karolina Adamiec-Vook, dyrektor zarządzająca DSV Services, zajęła pierwsze miejsce w rankingu 100 Kobiet Biznesu 2021 w kategorii firm z przychodem ze sprzedaży poniżej 50 mln zł.

Od prawie dwóch dekad pracuje pani w branży rekrutacyjnej. Co sprawiło, że wybrała pani karierę w HR?

Pierwsze doświadczenia zaczęłam zdobywać w 2003 r. jako studentka IV roku socjologii na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Podczas gdy większość moich koleżanek i kolegów po zajęciach spotykała się w uczelnianej kawiarni, ja – z dokumentami pod pachą – biegłam do biura międzynarodowej agencji zatrudnienia Adecco, gdzie wcześniej złożyłam swoje CV, szukając możliwości bezpłatnych praktyk. Dziś trudno sobie nawet wyobrazić milenialsa zainteresowanego kilkumiesięczną pracą za darmo… Ale wtedy były zupełnie inne czasy. Staż był inwestycją i możliwością potwierdzenia, czy kierunek zawodowy, który wybrałam, jest dla mnie właściwy – na ostatnim roku studiów otrzymałam wymarzoną ofertę pracy. W Adecco po raz pierwszy zetknęłam się z rekrutacją pracowników, i to na skalę międzynarodową. Pnąc się po kolejnych szczeblach kariery, zaczęłam zarządzać Adecco International Recruitment – działem rekrutującym do krajów skandynawskich, Holandii i Belgii. Następnie, na kolejne kilka lat, trafiłam do brytyjskiej firmy doradztwa personalnego Reed prowadzącej rekrutacje stałe na stanowiska specjalistyczne i menedżerskie.

Jaki był punkt zwrotny w pani życiu zawodowym?

Po dziesięciu latach pracy dla korporacyjnych brandów postanowiłam otworzyć własną firmę rekrutacyjną. Postawiłam wtedy wszystko na jedną kartę, która oznaczała wyjście poza strefę własnego komfortu. Byłam i przerażona, i zdeterminowana jednocześnie. To był totalny przełom.

Czym zajmowała się ta firma?

Specjalizowaliśmy się w rekrutacjach menedżerskich, rozszerzając działalność o o Assessment & Development Centre oraz szkolenia i doradztwo HR. W międzyczasie zdobyłam międzynarodową licencję coacha ICC. To było fantastyczne doświadczenie – byłam swoim szefem, pracowałam na własne nazwisko. Udowodniłam sobie, że mogę prowadzić z sukcesem własny biznes. Oczywiście wiązało się to z dużą odpowiedzialnością – za projekty, które realizowaliśmy, firmę i zespół. Na własnych warunkach działałam przez kolejnych pięć lat.

Dlaczego zrezygnowała pani z własnego biznesu?

Otrzymałam propozycję dołączenia do Grupy DSV, międzynarodowego lidera w branży logistycznej. DSV, chcąc tworzyć własne standardy zatrudniania zewnętrznego oraz specjalistyczny profil kandydatów, których potrzebujemy w całej Europie, zdecydowało o utworzeniu wewnętrznej agencji zatrudnienia – ja miałam zbudować tę firmę. To było trudne wyzwanie, bo wówczas na rynku pracy praktycznie nie było bezrobocia w logistyce. Zgodziłam się jednak i stanęłam za sterami jednego z najmłodszych dzieci w Grupie – DSV Services. Zajmujemy się zatrudnianiem cudzoziemców i delegowaniem polskich pracowników magazynowych, głównie na potrzeby naszej Grupy w Europie. Praca tymczasowa była dla mnie pewnego rodzaju powrotem do korzeni, zwłaszcza że przez lata zasiadałam w zarządzie Polskiego Forum HR jako wiceprezes odpowiedzialna za sekcję rekrutacji. Mimo że pierwotnie zakładałam, że będę prowadzić równolegle własny biznes i DSV Services, w DSV zostałam na dobre, zawieszając swoją firmę.

Chociaż znowu trzeba było budować spółkę od początku?

Tak, to prawda – gdy rejestrowaliśmy podmiot w 2017 r., nie mieliśmy niczego. Zaczynałam stawiać firmę z jednym pracownikiem, tworząc wszystko z niczego, łącznie ze wzorami pierwszych zamówień, umów ramowych czy umów o pracę tymczasową. Mieliśmy wtedy kilku pracowników tymczasowych. Dziś kierujemy do Grupy DSV ponad 650 osób, delegując ich do pięciu unijnych krajów – Niemiec, Holandii, Belgii, Danii i Polski. W tym roku zaczęliśmy obsługiwać również klientów zewnętrznych branży magazynowej i produkcyjnej. W końcu logistyka jest w naszym DNA – nie ma innej firmy, która ma tak szeroką wiedzę o tym rynku. Nasz biznes już generuje ponad 70 mln zł rocznej sprzedaży, a to dopiero początek.

Jakie są najbliższe plany DSV Services?

Musimy przeformułować model biznesowy w kierunku tworzenia lokalnych spółek i struktur operacyjnych, bo dziś większość procesów obsługujemy z Polski. Mamy plany zakładania lokalnych spółek dedykowanych pod konkretne rynki.

Chcę rozszerzyć sieć rekrutacji, bo to teraz nasze kluczowe wyzwanie. Moją ambicją jest obsługa większości zamówień na pracowników tymczasowych i magazynowych dla naszej Grupy w Europie. Mam plan, by DSV Services stała się pierwszym wyborem dla firm magazynowych i produkcyjnych – nie tylko w zakresie pracy tymczasowej, ale także rekrutacji specjalistycznych czy kuźnią kształcącą i certyfikującą operatorów wózków widłowych.

Jakim jest pani szefem?

O to pewnie warto zapytać ludzi, z którymi pracuję. O sile lidera świadczą jego ludzie. Zawsze potrafiłam tworzyć mocne zespoły. W DSV do dziś są ze mną pracownicy, których przyjmowałam, gdy spółka dopiero powstawała. Teraz pełnią w niej kluczowe role, systematycznie rozszerzając swój zakres i kompetencje. Jestem wymagająca, jasno określam oczekiwania i ramy współpracy. Jednocześnie daję ludziom dużo zaufania, a także odpowiedzialność za pracę. Zawsze wysłuchuję opinii i pomysłów mojego zespołu i biorę je pod uwagę, choć ostateczną decyzję podejmuję ja – taka rola szefa. Kiedy trzeba, jestem na froncie. Kiedy indziej wycofuję się i daję pole ludziom. Później to będzie także ich sukces.

Lubię też dzielić się swoją wizją i planami – wszystkim członkom zespołu pokazuję wyniki i szerszy obraz spółki, także w perspektywie kolejnych okresów. Chcę, aby wszyscy wiedzieli, dokąd zmierzamy.

Co jest pani największym sukcesem?

Stworzenie w Grupie DSV firmy, która dziś – przez pracowników, których do nich kierujemy – wspiera nasze kluczowe operacje magazynowe w kilku krajach europejskich. Biznes to ogromna przygoda, w której nie trzymam się żadnych wyznaczonych ram. Zawsze chcę więcej i sama sobie i ludziom wysoko zawieszam poprzeczkę. W DSV to możliwe, a jeszcze dużo przed nami.

Poza tym od wielu lat płynnie łączę rozwój w życiu zawodowym z prywatnym – jestem mamą trojga dzieci i szczęśliwą, aczkolwiek ciągle zaskakiwaną posiadaczką rocznego border collie. W czasie wolnym fotografuję i czytam, a ostatnio, choć na bardzo amatorskim poziomie, sięgnęłam nawet po farby i pędzel.

DSV Services

Agencja pracy tymczasowej utworzona w strukturach Grupy DSV. Zajmuje się rekrutacją pracowników magazynowych – przede wszystkim na potrzeby oddziałów DSV w Europie, a także wsparciem dla klientów zewnętrznych z branży logistyczno-produkcyjnej.

Poznaj doświadczenia laureatek pierwszych miejsc rankingu 100 Kobiet Biznesu 2021 w kategorii firmy z przychodem ze sprzedaży powyżej 50 mln zł:

Danuta Żygo, prezes Ordona 1, „Różnorodność to wymierne sukcesy“

Iwona Grzybowska, prezes OSM w Łowiczu, „Każdy dzień przynosi nowe doświadczenia”

Gabriela Żukowicz, wiceprezes Asseco Poland, „Sukces zawdzięczam zaangażowaniu i determinacji”

Poznaj doświadczenia pozostałych laureatek pierwszych miejsc rankingu 100 Kobiet Biznesu 2021 w kategorii firmy z przychodem ze sprzedaży poniżej 50 mln zł:

Martyna Kostka, właścicielka Lectus Health & Beauty, „Mój zespół lubi dizajn”

Barbara Jaksa, prezes firmy Jaksa, „Wiara we własne możliwości daje kobiecie niezwykłą siłę”

Poznaj zwyciężczynię plebiscytu Kobieta Biznesu Roku 2021:

Kamila Newlin-Łukowicz, wiceprezes Druteksu, „Zrobię wszystko, by Drutex stał się marką globalną”

Poznaj zwyciężczynię plebiscytu w kategorii Kobieta Biznesu Roku 2021: działalność społeczna:

Martyna Wojciechowska, dziennikarka, założycielka Fundacji Unaweza, „Zmieniając życie jednego człowieka, zmieniamy cały świat”

Przeczytaj komentarze partnerów i dowiedz się więcej:

o kulturze różnorodności: „Rynek potrzebuje promotorów”

o perspektywie, jaką kobiety wnoszą do biznesu: „Kultura równych szans”

o tym, jak wspierać kobiety w ich drodze do wyrównywania szans: „Biznes, który wspiera kobiety – wyrównywanie szans wszystkim się opłaca”

o konieczności zmian strukturalnych w miejscu pracy: „Każda różnorodność powinna być w cenie”

Wszystkie materiały dotyczące rankingu 100 Kobiet Biznesu znajdziesz w specjalnym serwisie internetowym (kliknij)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane