Mój zespół lubi dizajn

opublikowano: 08-12-2021, 11:57

Rozwój pracowników w dużej mierze zależy od swobody, jaką mają. Najważniejsze, by lubili wykonywać swoje zadania – twierdzi Martyna Kostka, właścicielka Lectus Health & Beauty.

Trzecie miejsce:
Trzecie miejsce:
Martyna Kostka, właścicielka Lectus Health & Beauty, zajęła trzecie miejsce w rankingu 100 Kobiet Biznesu 2021 w kategorii firm z przychodem ze sprzedaży poniżej 50 mln zł.
materiały prasowe

Stworzyłam Lectusa razem z mężem. Zaczynaliśmy od sprzedaży materacy i łóżek we współpracy z małym producentem. Magazynowaliśmy je w garażu rodziców. Na początku zajmowałam się w firmie wszystkim – od obsługi klienta przez wystawianie faktur po wydawanie towarów z magazynów, zakupy, przelewy. Gdy zaczęłam zatrudniać kolejne osoby, zyskałam przestrzeń na zajęcie się wzornictwem, projektami mebli, kreowaniem produktu, szukaniem nowych kierunków, czyli robieniem tego, co kocham.

Największym sukcesem jest to, że Lectus różni się od innych sklepów internetowych z meblami. Stworzyliśmy własne unikatowe produkty według najnowszych trendów, przystępne cenowo, które są naszymi bestsellerami. Otworzyliśmy pierwszy showroom w Katowicach, który ma powierzchnię tysiąca metrów kwadratowych.

Jestem mamą dziesięcioletniego Adasia i trzyletniej Liliany. Spędzam z dziećmi dużo czasu, co uwielbiam robić, bo daje mi to satysfakcję. W niedalekiej przyszłości, gdy dzieci trochę podrosną, będę jednak mogła bardziej się realizować zawodowo i poświęcać więcej czasu Lectusowi.

Firmą zarządzam wraz z mężem po partnersku przez cele, które wyznaczamy zespołowi. Staramy się dawać dużo swobody pracownikom, by wesprzeć ich rozwój. Niejednokrotnie rzucamy ich na głęboką wodę. Zatrudniamy osoby, które lubią dizajn i interesują się wnętrzami i meblami, ponieważ chciałabym, żeby mój zespół lubił to, co robi. Takie miejsce pracy staram się tworzyć. Nieodzownym elementem podtrzymywania motywacji są spotkania na żywo w mniejszym gronie. Koronawirus nauczył nas pracy i nauki przed monitorem, szybko, bez kosztów i wychodzenia z domu. Otworzył wiele możliwości spotkań, narad, załatwiania spraw z pozoru niemożliwych przez łącza. Myślę, że kiedy skończy się pandemia, nadal będziemy korzystali z tych możliwości, które przyswoiliśmy.

Co utrudnia kobietom dokonywanie zmian na lepsze w życiu zawodowym? Przede wszystkim dyskryminacja na rynku pracy. Niektóre firmy z naleciałościami innego systemu praktykują nierówne wynagrodzenia kobiet i mężczyzn. Dyskryminacja jest widoczna także w zatrudnianiu na stanowiska kierownicze, co czasem wynika nawet z nieświadomości. W strukturze biurowej Lectusa zatrudniam 68 proc. kobiet, również na stanowiskach kierowniczych. Kolejnym utrudnieniem może być brak wiary w siebie – my, kobiety, umniejszamy swoje zasługi i sukcesy. Pracujemy w biurze i w domu, zajmujemy się dziećmi. To praca 24 godziny na dobę i umiejętność pogodzenia tych dwóch sfer jest naszym sukcesem.

Moją pasją są podróże, czytanie, malarstwo, joga. Marzeniem –zbudowanie organizacji bazującej na zrównoważonym rozwoju pracowników, klientów i firm z nami współpracujących i z poszanowaniem środowiska. Marzy mi się również, by w naszym państwie szacunek i akceptacja dla drugiego człowieka były niepodważalną oczywistością i aby prawa człowieka przestały być naruszane.

Mam również nadzieję, że w niedalekiej przyszłości Lectus sprawi, by dobry dizajn był dostępny dla każdego, otwarty na nowe trendy, autorskie projekty, różnorodność, szybką wysyłkę, dobrą jakość i przystępne ceny. Wierzymy, że każdy powinien móc urządzić przestrzeń na własnych warunkach, bez nadwyrężania budżetu i poczucia estetyki. W świecie, w którym wzornictwo zbyt często jest synonimem rzeczy drogich i nieużytecznych, chcemy zrównoważyć funkcję, formę i cenę. Znalezienie wymarzonego mebla to dopiero pierwszy krok – naszym zadaniem jest też, by znalazł się u klienta wtedy, gdy powinien. Właśnie dlatego w przyszłości zamierzamy bardziej rozwijać autorskie rozwiązania informatyczne i logistyczne optymalizujące czas i koszt dostawy. Tak widzę Lectusa w niedalekiej przyszłości.

Lectus Health & Beauty

Marka jest polskim multibrandem meblowym, tworzy autorskie projekty mebli. Firma jest obecna w branży e-commerce od ośmiu lat, rozwijając stronę www.lectus24.pl.

Poznaj doświadczenia laureatek pierwszych miejsc rankingu 100 Kobiet Biznesu 2021 w kategorii firmy z przychodem ze sprzedaży powyżej 50 mln zł:

Danuta Żygo, prezes Ordona 1, „Różnorodność to wymierne sukcesy“

Iwona Grzybowska, prezes OSM w Łowiczu, „Każdy dzień przynosi nowe doświadczenia”

Gabriela Żukowicz, wiceprezes Asseco Poland, „Sukces zawdzięczam zaangażowaniu i determinacji”

Poznaj doświadczenia pozostałych laureatek pierwszych miejsc rankingu 100 Kobiet Biznesu 2021 w kategorii firmy z przychodem ze sprzedaży poniżej 50 mln zł:

Karolina Adamiec-Vook, dyrektor zarządzająca DSV Services, „Biznes to wielka przygoda“

Barbara Jaksa, prezes firmy Jaksa, „Wiara we własne możliwości daje kobiecie niezwykłą siłę”

Poznaj zwyciężczynię plebiscytu Kobieta Biznesu Roku 2021:

Kamila Newlin-Łukowicz, wiceprezes Druteksu, „Zrobię wszystko, by Drutex stał się marką globalną”

Poznaj zwyciężczynię plebiscytu w kategorii Kobieta Biznesu Roku 2021: działalność społeczna:

Martyna Wojciechowska, dziennikarka, założycielka Fundacji Unaweza, „Zmieniając życie jednego człowieka, zmieniamy cały świat”

Przeczytaj komentarze partnerów i dowiedz się więcej:

o kulturze różnorodności: „Rynek potrzebuje promotorów”

o perspektywie, jaką kobiety wnoszą do biznesu: „Kultura równych szans”

o tym, jak wspierać kobiety w ich drodze do wyrównywania szans: „Biznes, który wspiera kobiety – wyrównywanie szans wszystkim się opłaca”

o konieczności zmian strukturalnych w miejscu pracy: „Każda różnorodność powinna być w cenie”

Wszystkie materiały dotyczące rankingu 100 Kobiet Biznesu znajdziesz w specjalnym serwisie internetowym (kliknij)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane