Każdy dzień przynosi nowe doświadczenia

opublikowano: 08-12-2021, 11:47

Dobrego lidera cechuje spójność działań i wartości. Słucha, wspiera, a także rozwija siebie i współpracowników – uważa Iwona Grzybowska, prezes OSM w Łowiczu.

Drugie miejsce:
Drugie miejsce:
Iwona Grzybowska, prezes OSM Łowicz, zajęła drugie miejsce w rankingu 100 Kobiet Biznesu 2021 w kategorii firm z przychodem ze sprzedaży powyżej 50 mln zł.
Tomasz Pikuła

Absolwentka Wydziału Technologii Żywności i Żywienia Człowieka na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Jej całe życie zawodowe jest związane z branżą mleczarską. Przez prawie cztery lata zarządzała Zakładem Mleczarskim Zorina w Kutnie, działającym pod sztandarem Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Łowiczu – od 2018 r. pełni funkcję jej prezesa.

Doświadczenie, które zdobyła przez 18 lat pracy w zakładach mleczarskich, umiejętnie wykorzystuje w kierowaniu jedną z najbardziej znanych marek z tej branży w Polsce i za granicą. Przyznaje, że zarządzanie przedsiębiorstwem zatrudniającym prawie tysiąc osób i działającym w dynamicznie zmieniającej się branży FMCG wiąże się z wieloma wyzwaniami.

– Moim największym sukcesem jest miejsce, w którym aktualnie się znajduję. Nie zmieniłabym niczego w swoim statusie zawodowym, bo każdy dzień jest inny, przynosi nowe doświadczenia, zadania, które poszerzają wiedzę teoretyczną i praktyczną, a także kształtują charakter – twierdzi prezes OSM Łowicz.

Podkreśla, że firma to przede wszystkim ludzie, których zna i ceni.

– Nasza współpraca opiera się na wzajemnym zaufaniu, profesjonalizmie, szacunku, lecz także dobrej, w wielu przypadkach wieloletniej współpracy. Dziś dla pracownika liczą się nie tylko kwestie finansowe i możliwość awansu, kluczem staje się atmosfera pracy – uważa Iwona Grzybowska.

Jej zdaniem efektywna praca w epoce pandemii, a więc w systemie home office i hybrydowym, opiera się na poczuciu bezpieczeństwa oraz wsparciu mentalnym i finansowym pracodawcy. Z drugiej strony ten system wcale nie jest łatwy, bo rezultaty rozliczane są na podstawie bezdusznego Excela skoncentrowanego na zyskach.

– Każdy pracownik wnosi wkład nie tylko w obrót firmy, lecz także w wartości niepoliczalne, będące fundamentem kultury organizacji. Daje napęd sukcesom biznesowym i innowacjom. Budowanie wspólnego katalogu wartości, takich jak zaufanie i uczciwość, możliwe jest tylko w bezpośrednim kontakcie ze współpracownikami – podkreśla Iwona Grzybowska.

OSM Łowicz zatrudnia wiele osób w wieku 50+, które w tym miejscu zaczynały swoją drogę zawodową.

– Lata praktyki, doświadczeń i otwartość na rozwiązania innowacyjne nie skłaniają ich do zmiany pracy, wręcz przeciwnie. Wieloletnich pracowników cechują normy etyczne, zasady moralne, kultura pracy, z czego młodsza kadra może tylko czerpać. Mają głębokie poczucie przynależności do firmy. Dzięki temu mimo długiego stażu pracy nie pojawia się u nich problem wypalenia zawodowego, co jest bolączką współczesnych przedsiębiorstw – twierdzi Iwona Grzybowska.

OSM Łowicz śmiało patrzy w przyszłość. Nieustannie inwestuje w nowoczesne linie produkcyjne i technologie, które pozwolą utrzymać się w ścisłej czołówce największych polskich spółdzielni mleczarskich.

Wyzwań jest niemało – najbliższa dekada upłynie pod znakiem wielu zmian zarówno dla całej europejskiej gospodarki, jak i dla sektora mleczarskiego. Rosnące ceny energii i surowców już dziś są bolączką większości firm. Ta sytuacja na razie się nie zmieni.

– Obronną ręką wyjdą najsilniejsze podmioty, które podejmą odpowiednie kroki inwestycyjne i zoptymalizują procesy. My widzimy OSM Łowicz za 10 lat jako firmę nowoczesną, w pełni wykorzystująca bogactwo swojej ponadstuletniej tradycji i doświadczeń, będącą dumą mleczarstwa nie tylko w Polsce, ale i na wielu światowych rynkach – mówi Iwona Grzybowska.

OSM Łowicz

150 produktów w portfolio, szeroka sieć dystrybucji, własne hurtownie i sklepy detaliczne, stałe dostawy produktów dla segmentu HoReCa, eksport do ponad 50 krajów. Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Łowiczu to firma o silnej pozycji rynkowej i solidny partner biznesowy.

Poznaj doświadczenia pozostałych laureatek pierwszych miejsc rankingu 100 Kobiet Biznesu 2021 w kategorii firmy z przychodem ze sprzedaży powyżej 50 mln zł:

Danuta Żygo, prezes Ordona 1, „Różnorodność to wymierne sukcesy”

Gabriela Żukowicz, wiceprezes Asseco Poland, „Sukces zawdzięczam zaangażowaniu i determinacji”

Poznaj doświadczenia laureatek pierwszych miejsc rankingu 100 Kobiet Biznesu 2021 w kategorii firmy z przychodem ze sprzedaży poniżej 50 mln zł:

Karolina Adamiec-Vook, dyrektor zarządzająca DSV Services, „Biznes to wielka przygoda”

Martyna Kostka, właścicielka Lectus Health & Beauty, „Mój zespół lubi dizajn”

Barbara Jaksa, prezes firmy Jaksa, „Wiara we własne możliwości daje kobiecie niezwykłą siłę”

Poznaj zwyciężczynię plebiscytu Kobieta Biznesu Roku 2021:

Kamila Newlin-Łukowicz, wiceprezes Druteksu, „Zrobię wszystko, by Drutex stał się marką globalną”

Poznaj zwyciężczynię plebiscytu w kategorii Kobieta Biznesu Roku 2021: działalność społeczna:

Martyna Wojciechowska, dziennikarka, założycielka Fundacji Unaweza, „Zmieniając życie jednego człowieka, zmieniamy cały świat”

Przeczytaj komentarze partnerów i dowiedz się więcej:

o kulturze różnorodności: „Rynek potrzebuje promotorów”

o perspektywie, jaką kobiety wnoszą do biznesu: „Kultura równych szans”

o tym, jak wspierać kobiety w ich drodze do wyrównywania szans: „Biznes, który wspiera kobiety – wyrównywanie szans wszystkim się opłaca”

o konieczności zmian strukturalnych w miejscu pracy: „Każda różnorodność powinna być w cenie”

Wszystkie materiały dotyczące rankingu 100 Kobiet Biznesu znajdziesz w specjalnym serwisie internetowym (kliknij)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane