Wiara we własne możliwości daje kobiecie niezwykłą siłę

opublikowano: 08-12-2021, 11:58

Brak satysfakcji z pracy nie wynika z płci, tylko z wyboru tego, czym chcemy się zajmować – jeśli coś nas uwiera, trzeba zadać sobie pytanie: co mnie interesuje, co chcę osiągnąć i czy chcę to robić jako pracownik czy może szef własnej firmy – uważa Barbara Jaksa, prezes firmy Jaksa.

Moja firma jest biznesem rodzinnym, który aktualnie prowadzę z córkami i zięciem. Założył ją w 2003 r. mój mąż – wizjoner niebojący się podejmowania trudnych decyzji i realizowania nowatorskich projektów. Przez długie lata w pierwszej kolejności inwestowaliśmy zysk w nowoczesne maszyny, urządzenia, nowe technologie i budynki. To pozwoliło nam zachować niezależność przy realizacji zleceń dla klientów.

Czy jestem wymagająca? Tak, choć zawsze najwięcej wymagam od siebie. Nie boję się pracy i nowych wyzwań. Nigdy nie uciekam przed problemami, tylko staram się je rozwiązywać. Kiedy pojawia się pytanie, wiem, gdzie szukać odpowiedzi, kogo prosić o pomoc lub komu zlecić realizację zadania. Staram się więc otaczać w pracy ludźmi odpowiedzialnymi, wykształconymi i kompetentnymi, zaangażowanymi w to, czym się zajmują. Doceniam to, że mogę polegać na swoich pracownikach. Sama wciąż staram się uczyć i poznawać nowe rzeczy.

Szpilki i elegancki kostium, zarządzanie firmą zza biurka, korzystanie ze wsparcia osobistej asystentki, umawiającej kontrahentów na spotkania – to zdecydowanie nie ja. Dzień pracy zaczynam przed godz. 6 i częściej można mnie spotkać w hali produkcyjnej podczas rozmowy z pracownikami lub kadrą menedżerską. Wiem, co się dzieje w firmie, dla jakiego klienta pracujemy w danym momencie, jak długo potrwa realizacja projektu i ile kosztuje zamawiany materiał. Zawsze jestem blisko firmy i pracowników.

W sferze zawodowej nie ma niczego zarezerwowanego wyłącznie dla kobiet lub mężczyzn. Brak satysfakcji z pracy nie wynika z płci tylko z wyboru tego, czym ktoś się zajmuje i jak to robi. Jeśli coś w pracy uwiera i przeszkadza, trzeba zadać sobie pytanie: co mnie interesuje, co chcę osiągnąć i czy chcę to robić jako pracownik czy może szef własnej firmy. Potem powinno już być prosto... Trzeba jeszcze podjąć decyzję i konsekwentnie, z pełnym zaangażowaniem realizować wytyczony plan. Wiara we własne możliwości, niezależność i samowystarczalność daje kobiecie niezwykłą siłę.

Nie można zarządzać tym, czego nie da się zmierzyć, policzyć lub porównać, jednak skupianie się na bezustannym kontrolowaniu i nadzorowaniu pracowników zabiera czas przeznaczony na działania strategiczne w firmie. Systematyczne spotkania, raportowanie do przełożonego wyników pracy, regularne przygotowywanie sprawozdań i wyliczeń, zgłaszanie problemów, przedstawianie własnych pomysłów i udoskonaleń – zdecydowanie tak, ale najważniejsze to właściwe skompletowanie załogi, jasny podział obowiązków, zaoferowanie dobrze płatnej i stabilnej pracy, stwarzanie możliwości awansu i rozwoju zawodowego, inwestowanie w podnoszenie kwalifikacji pracowników.

To przyciąga, zatrzymuje na dłużej i pozwala, jak sądzę, tym, którzy chcą pracować razem ze mną, poczuć się spełnionymi zawodowo. Sama również odczuwam satysfakcję z tego, co osiągnęłam, prowadząc firmę.

Moim największym sukcesem jest rodzina. Jako mama trzech córek wiem, jakim wyzwaniem jest praca połączona z prowadzeniem domu i wychowywaniem dzieci. W żaden sposób nie wyróżniam jednak pracowników, kierując się ich płcią, wiekiem, sytuacją rodzinną lub różnorodnością pod jakimkolwiek względem. Z moich obserwacji wynika, że kobiety są ambitne, pracowite, dobrze zorganizowane i potrafią same sobie narzucić dyscyplinę, może więc nieprzypadkowo większość funkcji kierowniczych w mojej firmie pełnią właśnie kobiety.

Moje marzenie to zadowoleni klienci i zadowoleni pracownicy. Klienci, którzy zadowoleni z realizacji dotychczasowych inwestycji będą do nas wracali i zlecali nam kolejne zadania, i pracownicy zadowoleni z miejsca, w którym pracują.

Nigdy nie korzystałam z kampanii reklamowych, żeby wypromować firmę. Nowych klientów pozyskiwałam najczęściej z polecenia dotychczasowych. Chciałabym, żeby ta tendencja nadal się utrzymywała, a o wysokiej marce firmy świadczyła jedynie wysoka ocena stawiana przez klientów.

Trudno mi się zatrzymać. Wciąż interesuje mnie to, co nowe. To, co można usprawnić, zautomatyzować, wprowadzić na wyższy poziom technologiczny. Staram się jednak zachować umiar i proporcje między czasem przeznaczonym na pracę a tym dla siebie i rodziny. Dlatego lubię podróże, jazdę samochodem, odkrywanie nowych miejsc, sport i aktywność fizyczną. Umiejętność znalezienia czasu dla siebie na robienie nie tylko tego, co muszę, lecz także tego, co chcę, daje mi siłę i chęci do dalszego działania w biznesie.

Barbara Jaksa, prezes firmy Jaksa, zajęła siódme miejsce w rankingu 100 Kobiet Biznesu 2021 w kategorii firm z przychodem ze sprzedaży poniżej 50 mln zł.

Jaksa

Firma specjalizuje się w budowie i wyposażaniu wielkopowierzchniowych obiektów szklarniowych. Równolegle równie intensywnie działa w branży przerobu stali, świadcząc usługi z zakresu: spawania, obróbki mechanicznej i termicznej z wykorzystaniem nowoczesnych urządzeń sterowanych numerycznie. Klienci firmy to odbiorcy z Polski i innych krajów europejskich, lecz także z: USA, Kanady, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Japonii, Korei Południowej i Australii.

Poznaj doświadczenia laureatek pierwszych miejsc rankingu 100 Kobiet Biznesu 2021 w kategorii firmy z przychodem ze sprzedaży powyżej 50 mln zł:

Danuta Żygo, prezes Ordona 1, „Różnorodność to wymierne sukcesy“

Iwona Grzybowska, prezes OSM w Łowiczu, „Każdy dzień przynosi nowe doświadczenia”

Gabriela Żukowicz, wiceprezes Asseco Poland, „Sukces zawdzięczam zaangażowaniu i determinacji”

Poznaj doświadczenia pozostałych laureatek pierwszych miejsc rankingu 100 Kobiet Biznesu 2021 w kategorii firmy z przychodem ze sprzedaży poniżej 50 mln zł:

Karolina Adamiec-Vook, dyrektor zarządzająca DSV Services, „Biznes to wielka przygoda”

Martyna Kostka, właścicielka Lectus Health & Beauty, „Mój zespół lubi dizajn”

Poznaj zwyciężczynię plebiscytu Kobieta Biznesu Roku 2021:

Kamila Newlin-Łukowicz, wiceprezes Druteksu, „Zrobię wszystko, by Drutex stał się marką globalną”

Poznaj zwyciężczynię plebiscytu w kategorii Kobieta Biznesu Roku 2021: działalność społeczna:

Martyna Wojciechowska, dziennikarka, założycielka Fundacji Unaweza, „Zmieniając życie jednego człowieka, zmieniamy cały świat”

Przeczytaj komentarze partnerów i dowiedz się więcej:

o kulturze różnorodności: „Rynek potrzebuje promotorów”

o perspektywie, jaką kobiety wnoszą do biznesu: „Kultura równych szans”

o tym, jak wspierać kobiety w ich drodze do wyrównywania szans: „Biznes, który wspiera kobiety – wyrównywanie szans wszystkim się opłaca”

o konieczności zmian strukturalnych w miejscu pracy: „Każda różnorodność powinna być w cenie”

Wszystkie materiały dotyczące rankingu 100 Kobiet Biznesu znajdziesz w specjalnym serwisie internetowym (kliknij)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane