Różnorodność to wymierne sukcesy

rozmawiała Dorota Kaczyńska
opublikowano: 08-12-2021, 11:44

Kobiety zatrudnione w naszej grupie kapitałowej mają zapewnione warunki do rozwoju kariery i spełniania się w innych życiowych rolach. Nie zwracamy też uwagi na metrykę pracowników – zarówno świeżo upieczony absolwent, jak i ekspert z wieloletnim doświadczeniem może być dobrym fachowcem – podkreśla Danuta Żygo, prezes Ordona 1.

Pierwsze miejsce:
Pierwsze miejsce:
Danuta Żygo, prezes Ordona 1, zajęła pierwsze miejsce w rankingu 100 Kobiet Biznesu 2021 w kategorii firm z przychodem ze sprzedaży powyżej 50 mln zł.
Marek Wiśniewski

Od 11 lat jest pani związana z Grupą Kapitałową Polskiego Holdingu Nieruchomości, a od sześciu lat z Ordona 1, spółką działającą w grupie PHN. Co wchodzi w zakres pani obowiązków?

W grupie PHN odpowiadam za nadzór właścicielski. Moja praca wiąże się m.in. z pełnieniem funkcji zarządczych w podmiotach wchodzących w skład grupy. Jako osobie odpowiedzialnej za nadzór właścicielski powierzono mi funkcję w zarządzie spółki Ordona 1.

Jakim jest pani szefem? Zarządza pani autorytarnie, a może po partnersku?

Grupa PHN, w skład której wchodzi m.in. spółka Ordona 1, ma jasno wytyczoną wizję rozwoju oraz wartości i zasady, którymi się kieruje. Jedną z naszych nadrzędnych wartości jest współpraca i poczucie wspólnego celu. Realizacja inwestycji na rynku nieruchomości to wieloetapowy, złożony proces, którego nie da się przeprowadzić w sposób autorytarny. Podstawą sukcesu jest wsłuchanie się w głos współpracowników, partnerów, klientów, w ich opinie, jak też inicjowanie konstruktywnej wymiany pomysłów. Bez tego trudno byłoby nam dotrzeć tu, gdzie teraz jesteśmy, i zbudować pozycję lidera na rynku.

Co postrzega pani za swój największy sukces zawodowy?

Nadzorowanie spółek córek grupy PHN, mam jednak nadzieję, że większe sukcesy zawodowe są jeszcze przede mną. Istotne dla mnie jest podnoszenie kompetencji zawodowych, zdobywanie nowych doświadczeń, praca w interesującym otoczeniu. Dobrze jest też widzieć, jak rozwijają się poszczególne projekty i jakie są rezultaty naszej pracy. To dla mnie bardzo ważne, a taką możliwość sprawdzenia się daje obecnie branża nieruchomości.

A co za najważniejszą zmianę w karierze?

Bez wątpienia najważniejszą zmianą w moim życiu zawodowym była możliwość pełnienia funkcji zarządczych w spółkach z grupy PHN i branie odpowiedzialności za powierzone mi stanowiska. Wiele zawdzięczam osobom, z którymi na co dzień współpracuję, od których czerpię wiedzę i motywację do dalszej pracy.

Także moje najbliższe plany zawodowe są ściśle związane z grupą PHN. Powodów jest wiele. Istotne dla mnie, oczywiście poza możliwościami rozwoju, są też panująca w spółce przyjazna atmosfera, nieustanne nowe wyzwania oraz współpraca z niezwykle kompetentnymi osobami.

Co, pani zadaniem, utrudnia kobietom nie do końca usatysfakcjonowanym z rozwoju kariery dokonanie zmian na lepsze?

Trudno mi wskazać jeden powód, który utrudnia kobietom osiągnięcie satysfakcji zawodowej. To raczej pytanie do psychologów biznesu czy też specjalistów z działów HR. Na podstawie własnych obserwacji mogę jednak powiedzieć, że podstawowym problemem kobiet jest brak wiary w swoje możliwości, obawy przed pogodzeniem różnych ról życiowych. Wiele kobiet ma odpowiednią wiedzę, wiele kompetencji i umiejętności, a jednak nie wierzy, że byłyby w stanie zmienić niesatysfakcjonujący status zawodowy.

Jaką receptę na zarządzanie przepisałaby pani cyfrowym menedżerom?

W branży nieruchomości nie sposób być odnoszącym sukcesy menedżerem bez bezpośredniego kontaktu z drugim człowiekiem. Specyfika działalności naszej grupy sprawia, że w mojej pracy rzadko spotykam się ze zjawiskiem cyfrowych menedżerów. Inwestycji na rynku nieruchomości nie da się budować zdalnie. Konieczne są wizyty na placu budowy i kontakt z drugim człowiekiem. W naszym przypadku pandemia nie wpłynęła negatywnie na efektywność czy tempo realizacji projektów. Jako spółka byliśmy przygotowani na różne modele pracy, dlatego też nie musieliśmy zastanawiać się nad dodatkowymi formami motywowania pracowników. Ale wiele narzędzi do pracy zdalnej jest niezwykle pomocnych i wspierają efektywność naszej pracy na co dzień.

Na podniesienie efektywność pracy wpływa też kultywowanie różnorodności w organizacji.

To niezwykle ważna kwestia, która ma istotny wpływ na to, jak spółka jest postrzegana na rynku pracy i jakie są jej możliwości przyciągania utalentowanych pracowników. Poszanowanie różnorodności przekłada się na atmosferę pracy, zaangażowanie pracowników, ich chęć do osiągania sukcesów. Znaczna część naszych pracowników to kobiety, które mają zapewnione warunki rozwoju kariery zawodowej, jak również spełniania się w innych rolach życiowych, np. matek. W naszej grupie nie różnicujemy pracowników ze względu na ich metrykę. Zarówno świeżo upieczony absolwent, jak i ekspert z wieloletnim doświadczeniem może być dobrym fachowcem.

Jak wyobraża sobie pani swoją firmę za 10 lat?

Jestem przekonana, że nasza grupa będzie się nadal dynamicznie rozwijać w różnych segmentach rynku nieruchomości, także tych, w których nie jesteśmy jeszcze aktywni. Chciałabym, by za te 10 lat zwiększyła się także liczba realizowanych przez nas inwestycji, liczba transakcji i przede wszystkim liczba zadowolonych klientów.

Porozmawiajmy o marzeniach…

Moim marzeniem w sferze zawodowej jest dalsze samokształcenie i pogłębianie wiedzy. Nie wyobrażam sobie, że mój rozwój zawodowy miałby się nagle zatrzymać. Lubię zdobywać kolejne szczyty, fascynują mnie nowe wyzwania. Ale ważne jest dla mnie również życie prywatne. Mam wiele pasji, które lubię realizować w czasie wolnym od pracy. Chciałabym powrócić w moje rodzinne strony na Pomorze, ale to raczej odległa perspektywa.

Jakie to pasje?

Podróże – zarówno w dalsze zakątki świata, jak i te bliższe, poznawanie wielu ciekawych miejsc i ludzi. Nie wyobrażam też sobie spędzania wolnego czasu bez dobrej książki historycznej lub biograficznej, czy też bez spotkań z bliskimi i przyjaciółmi. To zdecydowanie pozwala mi oderwać się od trudów pracy, zresetować się, naładować baterie i powrócić do pracy z głową pełną nowych pomysłów.

Ordona 1

Firma powstała w 2014 r. Została powołana jako spółka celowa do realizacji jednego z projektów deweloperskich grupy PHN: osiedla mieszkaniowego Vis A Vis Wola przy al. Prymasa Tysiąclecia 83 na warszawskiej Woli. W ramach tej inwestycji spółka dostarczyła na rynek 466 nowoczesnych mieszkań o łącznej powierzchni użytkowej około 25,5 tys. mkw.

Poznaj doświadczenia pozostałych laureatek pierwszych miejsc rankingu 100 Kobiet Biznesu 2021 w kategorii firmy z przychodem ze sprzedaży powyżej 50 mln zł:

Iwona Grzybowska, prezes OSM w Łowiczu, „Każdy dzień przynosi nowe doświadczenia”

Gabriela Żukowicz, wiceprezes Asseco Poland, „Sukces zawdzięczam zaangażowaniu i determinacji”

Poznaj doświadczenia laureatek pierwszych miejsc rankingu 100 Kobiet Biznesu 2021 w kategorii firmy z przychodem ze sprzedaży poniżej 50 mln zł:

Karolina Adamiec-Vook, dyrektor zarządzająca DSV Services, „Biznes to wielka przygoda”

Martyna Kostka, właścicielka Lectus Health & Beauty, „Mój zespół lubi dizajn”

Barbara Jaksa, prezes firmy Jaksa, „Wiara we własne możliwości daje kobiecie niezwykłą siłę”

Poznaj zwyciężczynię plebiscytu Kobieta Biznesu Roku 2021:

Kamila Newlin-Łukowicz, wiceprezes Druteksu, „Zrobię wszystko, by Drutex stał się marką globalną”

Poznaj zwyciężczynię plebiscytu w kategorii Kobieta Biznesu Roku 2021: działalność społeczna:

Martyna Wojciechowska, dziennikarka, założycielka Fundacji Unaweza, „Zmieniając życie jednego człowieka, zmieniamy cały świat”

Przeczytaj komentarze partnerów i dowiedz się więcej:

o kulturze różnorodności: „Rynek potrzebuje promotorów”

o perspektywie, jaką kobiety wnoszą do biznesu: „Kultura równych szans”

o tym, jak wspierać kobiety w ich drodze do wyrównywania szans: „Biznes, który wspiera kobiety – wyrównywanie szans wszystkim się opłaca”

o konieczności zmian strukturalnych w miejscu pracy: „Każda różnorodność powinna być w cenie”

Wszystkie materiały dotyczące rankingu 100 Kobiet Biznesu znajdziesz w specjalnym serwisie internetowym (kliknij)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane