Sunak przeciwny wyznaczaniu docelowego poziomu długu publicznego

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 11-03-2021, 19:23

Rishi Sunak, minister finansów Wielkiej Brytanii nie chciałby ustalania konkretnego celu dla poziomu długu publicznego w relacji do PKB, informuje Reuters.

Rishi Sunak
Rishi Sunak
fot. Bloomberg

Dygnitarz podkreślił, że dla prowadzonej polityki fiskalnej lepsze są szersze kryteria. W jego opinii „lepiej jest przeanalizować trajektorie poziomów zadłużenia, stwarzając odporność na ewentualne przyszłe wstrząsy i dostępność takiego zadłużenia.

Przedstawiony w ubiegłym tygodniu nowy plan budżetowy zakłada przeznaczenie kolejnych 65 mld GBP na stymulację brytyjskiej gospodarki w okresie jej przechodzenia do stopniowego znoszenia restrykcji do końca czerwca.

W skutek kryzysu wywołanego wybuchem pandemii koronawirusa, dług publiczny Wielkiej Brytanii przekroczył poziom 2 bln GBP. Oczekuje się, że przynajmniej do połowy obecnego dziesięciolecia będzie przekraczał poziom 100 proc. w relacji do PKB.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane