Sytuacja na rynku biurowym w Europie

Radosław Górecki
20-02-2001, 00:00

Wyjaśnienie

Sytuacja na rynku biurowym w Europie

W tłumaczeniu opisów sytuacji na rynkach biurowych w poszczególnych miastach Europy, opublikowanych w nr 31 „Pulsu Biznesu”, znalazły się nieścisłości. Poniżej prezentujemy pełne komentarze:

Warszawa: Stawki czynszów za nowoczesne powierzchnie biurowe w najlepszych lokalizacjach nieznacznie spadły w czwartym kwartale 2000 roku i są obecnie ponad 12 proc. niższe niż w tym samym okresie 1999 roku, pomimo rekordowej ilości powierzchni wynajętej w budynkach biurowych w ubiegłym roku. Wskaźnik powierzchni nie wynajętej w centrum Warszawy osiągnął najwyższą zanotowaną dotąd wartość 18 proc. Niemniej jednak oczekuje się, że czynsze w tej części miasta ustabilizują się na obecnym poziomie. Natomiast w związku z oczekiwanym znacznym wzrostem ilości powierzchni biurowej zlokalizowanej poza centrum, która ma pojawić się na rynku w ciągu najbliższych dwóch lat, przewiduje się, że średnie stawki czynszów mogą ulec obniżeniu.

Moskwa: Stawki czynszów za nowoczesne powierzchnie biurowe w najlepszych lokalizacjach Moskwy podniosły się, co związane jest ze wzrostem tempa poprawy rosyjskiej gospodarki. Wskaźnik nie wynajętej powierzchni biurowej spadł w czwartym kwartale do 8,1 proc. w porównaniu z 8,5 proc. w trzecim kwartale. Stawki czynszów za nowoczesne powierzchnie biurowe w najlepszych lokalizacjach wzrosły w ostatnich miesiącach 2000 roku o 5 proc., co odpowiada 10-proc. zmianie na przestrzeni całego roku. Ta gwałtowna zmiana w porównaniu z końcem roku 1999 (-29 proc.) zwraca uwagę na prędkość, z jaką rozwijające się dopiero rynki mogą przemieszczać się w cyklu.

Praga: Stawki czynszów za nowoczesne powierzchnie biurowe w najlepszych lokalizacjach w Pradze są obecnie zaledwie 2,4 proc. niższe niż rok temu w porównaniu z 14-proc. spadkiem zanotowanym w czwartym kwartale 1999 roku. Obniżyła się również wartość wskaźnika powierzchni nie wynajętej, który pod koniec 2000 roku wynosił 11,5 proc. (trzeci kwartał 2000 r. — 13,3 proc.). Ilość wynajętej powierzchni biurowej w 2000 roku była bardzo duża w odniesieniu do podaży i stanowiła ponad 19 proc. istniejącej na rynku powierzchni biurowej.

Berlin: Stawki czynszów za nowoczesne powierzchnie biurowe w najlepszych lokalizacjach Berlina pozostały na poziomie zanotowanym w drugim kwartale 2000 r., ale na przestrzeni całego roku wzrosły o 13 proc. Wskaźnik powierzchni nie wynajętej kontynuował swój powolny spadek i pod koniec 2000 roku osiągnął poziom 8 proc., który mimo wszystko jest dosyć wysoki w porównaniu ze średnią, która w miastach zachodniej Europy wynosi niewiele ponad 3 proc.

Londyn: Aktywność najemców w Londynie była bardzo duża w ubiegłym roku. Ilość wynajętej powierzchni biurowej zwiększyła się o ponad 30 proc. w porównaniu z najwyższym dotychczas zanotowanym poziomem, a wskaźnik powierzchni nie wynajętej spadł w czwartym kwartale 2000 roku do 2,8 proc. (w trzecim kwartale wynosił 3,3 proc.). Wskutek tego o 6 proc. wzrosły również stawki czynszów, przyczyniając się do rocznego wzrostu sięgającego 31 proc. Niemniej jednak prognozy na 2001 rok nie przewidują dalszego przyspieszenia tempa wzrostu stawek czynszów.

Źródło: Jones Lang LaSalle

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Radosław Górecki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Sytuacja na rynku biurowym w Europie