Czytasz dzięki

Szef RBA wzywa rząd Australii do zwiększenia pożyczek i wydatków

opublikowano: 21-07-2020, 07:39

Zdaniem szefa australijskiego banku centralnego, rząd powinien zwiększyć pożyczki i  wydatki publiczne, aby wesprzeć ożywienie gospodarcze kraju, donosi Reuters.

Według Philipa Lowe, który kieruje Bankiem Rezerw Australii (RBA), fundamenty australijskiej gospodarki są mocne i mają solidne bilanse publiczne.

Philip Lowe, szef Banku Rezerw Australii (RBA)
Zobacz więcej

Philip Lowe, szef Banku Rezerw Australii (RBA) fot. Bloomberg

W jego opinii, środki polityki pieniężnej i fiskalnej również pomogły w stworzeniu „ważnego pomostu” do ożywienia, ponieważ Australia stoi w obliczu najgorszego szoku gospodarczego od lat trzydziestych XX wieku, przy najwyższej od 22 lat stopie bezrobocia.

Lowe powiedział, że bezpośrednie transfery gotówki do gospodarstw domowych i przedsiębiorstw, a także zwiększenie wydatków publicznych na infrastrukturę i programy dopłat do wynagrodzeń były przykładami tego, jak rząd może „załagodzić sytuację na zewnątrz".

Pomagając dzisiejszej gospodarce, środki te wspierają również niezwykle ważne zaufanie. – powiedział Lowe, dodając, że „…dla kraju, który przyzwyczaił się do niskiego deficytu budżetowego i niskiego poziomu długu publicznego, jest to spora zmiana.”.

Ale jest to zmiana, którą można w pełni zarządzać i która jest przystępna cenowo, i jest to słuszne rozwiązanie w interesie narodowym – podkreślił Lowe.

Dotychczas, działając w swoim zakresie RBA obniżył stopy procentowe do rekordowo niskiego poziomu 0,25 proc. i uruchomił nieograniczony program skupu obligacji rządowych. Wykluczył jednak możliwość wdrożenia ujemnych stóp i interwencję na rynkach walutowych jako możliwe opcje polityki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane