Szefowie parlamentów państw Grupy Wyszehradzkiej za wzmocnieniem regionu

PAP
opublikowano: 13-04-2013, 16:54

Przewodniczący parlamentów państw Grupy Wyszehradzkiej podczas sobotnich obrad w Warszawie opowiedzieli się za budowaniem silnego regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Jak podkreślali, dzięki temu głos Polski, Czech, Słowacji i Węgier będzie lepiej słyszany w UE.

"Przyjęliśmy wspólną deklarację, by pogłębiać współpracę naszych parlamentów i budować silny region Europy Środkowej i Wschodniej, by nasz głos był lepiej słyszany w UE" - powiedziała marszałek Sejmu Ewa Kopacz.

Jak zauważyła, wspólne stanowisko może być ważne, np. "kiedy trzeba będzie negocjować ceny gazu". "Wspólne stanowisko musi być słyszane i będzie mocniejsze niż tylko jednego kraju" - mówiła Kopacz.

Jak zaznaczyła, przewodniczący parlamentów państw Grupy Wyszehradzkiej będą prezentować wspólne stanowisko m.in. na zbliżającej się Konferencji Przewodniczących Parlamentów UE na Cyprze.

Kopacz podkreśliła, że sobotnia dyskusja koncentrowała się także wokół skutków obecnego kryzysu gospodarczego.

Przewodniczący słowackiej Rady Narodowej Pavol Paszka przekonywał, że parlamenty bardziej powinny zajmować się właśnie gospodarką i to nie tylko na poziomie Grupy Wyszehradzkiej, ale także kontaktów bilateralnych. Wskazywał, że nacisk powinien być położony m.in. na uzdrawianie finansów.

W ocenie Paszki, decyzje Komisji Europejskiej często zapadają w oderwaniu od stanowiska parlamentów krajowych, a dotyczą milionów ludzi.

Jak mówił wiceprzewodniczący czeskiego Senatu Przemysl Sobotka, Grupa Wyszehradzka ma istotny wpływ regionalny w UE. Również podkreślał, że obecnie najważniejszym tematem dla Unii jest gospodarka.

Przewodniczący Zgromadzenia Narodowego Węgier Laszlo Kover zgodził się, że Grupa Wyszehradzka to doskonałe forum, by sprostać m.in. takim wyzwaniom jak bezpieczeństwo energetyczne. Jak przekonywał, "regionalizmy to budulec UE", a po wyjściu z kryzysu Europa Środkowa może stać się najlepiej rozwijającym się regionem w UE.

Przewodniczący parlamentów opowiadali się także przeciwko budowie Unii "dwóch prędkości". "Nie można pozwolić, by dzielono Unię Europejską na Europę dwóch prędkości" - przekonywał Paszka.

Na zakończenie spotkania Kopacz obdarowała przewodniczących parlamentów Czech, Słowacji i Węgier koszami z polskimi produktami spożywczymi. "Nasza polska żywność jest wyjątkowo dobra, smaczna oraz zdrowa i dlatego obdarowujemy naszych gości produktami, które przygotowało ministerstwo rolnictwa, oznaczone najwyższym znakiem jakości" - powiedziała marszałek Sejmu.

W marcu także w Warszawie spotkali się szefowie rządów państw Grupy Wyszehradzkiej wraz z kanclerz Niemiec Angelą Merkel i prezydentem Francji Francois Hollandem.

Grupa Wyszehradzka została powołana w 1991 r. Zrzesza cztery państwa: Polskę, Czechy, Słowację i Węgry. Jej celem jest m.in. pogłębianie współpracy między tymi krajami. Do czerwca przewodnictwo w grupie sprawuje Polska.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane