Sześć pomysłów na marzec

  • Emil Szweda
opublikowano: 28-02-2013, 00:00

Na rynku obligacji korporacyjnych trwa hossa, co widać po spadających rentownościach. Coraz trudniej o dwucyfrowe zyski — nawet spółki w tarapatach finansowych nie dają już takich przebitek jak kilka miesięcy temu.

Propozycje: …na krótki termin

e-Kancelaria (EKC0513)

— Obligacje e-Kancelarii cieszą się dużym powodzeniem także na rynku pierwotnym, spółka zwiększyła wartość zamkniętej w lutym emisji z 3 mln zł do 4,3 mln zł. Z takim podejściem do inwestorów e-Kancelaria z łatwością zrefinansuje serie zapadające w kwietniu i maju tego roku. Proponowany papier wygasa 31 maja i jest oprocentowany na 13 proc. Przy cenie 101,72 proc. (rynkowa) rentowność brutto w skali roku wynosi 6,22 proc.

Work Service (WSE0613)

— W styczniu spółka pozyskała inwestora — fundusz PineBridge wyłoży 105 mln zł za 20 proc. udziałów. Terminowa spłata obligacji jest w najlepszym interesie inwestora. Papiery wygasają 3 czerwca. Za trzymiesięczną

inwestycję przy cenie 99,65 proc. otrzymamy 1,86 proc. netto (odpowiada to rocznej rentowności brutto sięgającej 9,18 proc.).

…kup i trzymaj

Fast Finance (FFI0315)

— Obligacje Fast Finance wygasają 23 marca 2015 r., prawa do odsetek są ustalane 13 marca i ze względów podatkowych lepiej dokonać transakcji po tym terminie. Obligacje oprocentowane są na 7,5 pkt proc. ponad WIBOR6M, a więc powyżej średniej dla branży windykacyjnej. Spółka ma niską dźwignię finansową (1,73 na koniec IV kwartału), ale też notuje powolny wzrost wyników. Nie grozi to katastrofą, a dwucyfrowa rentowność (przy cenie 100,8 proc.) to na Catalyst coraz częściej rarytas.

Kruk (KP11216) — Na rynku pierwotnym w emisji tej serii wzięli udział inwestorzy detaliczni i jest to jedyny powód, dla którego jest wyceniana niżej niż bliźniacza KRU126 czy KRU1116 (ta ostatnia trafiła tylko do inwestorów instytucjonalnych i jest wyceniana o prawie 2 pkt proc. wyżej niż KP1). Więcej inwestorów detalicznych oznacza większy obrót i korzystniejsze spready. Oprocentowanie przekracza WIBOR3M o 4,6 pkt proc. Przy cenie 102,5 (transakcyjnej) rzeczywista wysokość marży to 3,81 pkt proc.

…na mocne nerwy

Miraculum (MIR0513)

— W akcjonariacie spółki ujawnił się właśnie właściciel Oshee, innej spółki notowanej na Catalyst. Wiadomość o tyle istotna, że pojawienie się nowego akcjonariusza w przededniu wykupu obligacji o wartości ponad 4,7 mln zł, na które spółka nie ma pieniędzy w bilansie (nie miała na 30 września), wskazuje silne przekonanie nowego inwestora, że pieniądze na wykup się znajdą. Stawką jest 6 proc. zysku z dwumiesięcznej inwestycji plus odsetki (WIBOR1M plus 9 pkt proc.).

Marvipol (MVP0613)

— Obligacje tej serii Marvipolu na Catalyst można kupić za 96,5 proc. nominału, a więc na starcie mamy 3,5 pkt proc. premii za przetrzymanie papierów przez cztery miesiące do wykupu (1 lipca). Są to obligacje zamienne i Marvipol zobowiązał się do wypłacenia dodatkowych 6 pkt proc. premii za nieskonwertowane papiery. Razem mamy więc 9,5 proc. brutto za cztery miesiące inwestycji plus odsetki (WIBOR3M plus 3 pkt proc.). To pierwsza z czterech serii, którą Marvipol musi wykupić w tym roku. A gdzie mocne nerwy? Marvipol miał (na koniec czerwca 2012) najniższy wskaźnik szybkiej płynności spośród notowanych na Catalyst deweloperów.

OBLIGACJE SKARBOWE

Oprocentowanie bez zmian

Ministerstwo Finansów nie zmieni w marcu oprocentowania obligacji skarbowych i marż, na podstawie których wyliczane jest oprocentowanie zmienne w kolejnych latach. Resort finansów w emisji marcowej zaproponuje inwestorom indywidualnym kupno obligacji dwuletnich (DOS0315), których oprocentowanie stałe wynosi 3,5 proc. w skali roku, obligacje trzyletnie (TOZ0316) z oprocentowaniem 4 proc. w pierwszym okresie odsetkowym, czteroletnie, z których odsetki wyniosą 4,5 proc. w pierwszym okresie odsetkowym oraz dziesięcioletnie (EDO0323) z oprocentowaniem 5 proc. w pierwszym okresie odsetkowym. Pewne oprocentowanie jest tylko w przypadku dwulatek, a ponieważ zysk z ich oprocentowania dopisywany jest do kapitału już po roku, skumulowana premia z inwestycji w nie wyniesie w ciągu dwóch lat 7,12 proc. Wartość nominalna jednej obligacji, niezależnie od jej rodzaju, wynosi 100 zł. Od lutego wszystkie rodzaje obligacji skarbowych można kupić w ramach konta IKE Obligacje. W tym roku można na nim zgromadzić papiery za 11 139 zł. [EBE]

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Emil Szweda, obligacje.pl, EBE

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu