Szwajcaria eksportowała najmniej zegarków od 1984 roku

opublikowano: 28-01-2020, 09:44

Pod względem ilości eksport szwajcarskich zegarków był w ubiegłym roku najniższy od 36 lat. Pod względem wartość rósł, ale najwolniej od 3 lat.

Eksport szwajcarskich zegarków wzrósł w ubiegłym roku o 2,4 proc. do 21,7 mld CHF, podała branżowa federacja we wtorek. Pod względem ilości eksport spadł o 13 proc. do 20,5 mln zegarków i był najniższy od 1984 roku. Szwajcarskie zegarki z niższej półki miały problem z rosnącą konkurencją zegarków oferowanych przez marki modowe, a także smartwatchy.

Reuters/FORUM

Ten rok nie zapowiada się dobrze dla branży z powodu epidemii w Chinach. Piral Dadhania, analityk RBC prognozuje, że jej skutkiem może być redukcja nawet o 8 proc. zysków spółek z branży dóbr luksusowych w tym roku, które generują 35 proc. przychodów w Chinach. W grudniu prawie 50 proc. eksportowanych szwajcarskich zegarków trafiło do tego kraju.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane