Szwecja: duże ryzyko trzeciej fali zachorowań na Covid-19

  • PAP
opublikowano: 16-02-2021, 20:47

W Szwecji po raz pierwszy od początku stycznia wzrosła liczba nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Istnieje duże ryzyko wystąpienia trzeciej fali zachorowań - poinformowały we wtorek szwedzkie służby zdrowotne.

fot. iStock
fot. iStock

"Jesteśmy bardzo zaniepokojeni możliwością wystąpienia trzeciej fali. Populacja nie jest jeszcze odporna, gdyż wciąż trwają szczepienia przeciwko Covid-19" - stwierdziła na konferencji prasowej Karin Tegmark Wisell z Urzędu Zdrowia Publicznego.

W Szwecji przynajmniej jedną dawkę szczepionki otrzymało 364 tys. osób na ponad 10 mln ludności. Wiele regionów, w tym Sztokholm oraz Skania, alarmowało, że z powodu braku obiecanych przez producentów preparatów nie będzie w stanie zaszczepić do wakacji wszystkich dorosłych, co jest celem rządu.

Z przedstawionych przez Tegmark Wisell danych wynika, że w ubiegłym tygodniu liczba nowych przypadków koronawirusa przekroczyła 20 tys. Oznacza to pierwszy w skali tygodnia przyrost zakażeń od początku stycznia. Po świętach krzywa zachorowań na Covid-19 znacznie spadła, a na początku lutego już jedynie lekko zmalała.

W ubiegłym tygodniu liczba zakażeń koronawirusem ponownie zaczęła rosnąć w Sztokholmie oraz Goeteborgu. Trudna sytuacja jest w regionie Vaesterbotten na północy Szwecji, gdzie w miejscowości Skelleftea na budowie fabryki akumulatorów pojawiło się ognisko brytyjskiego wariantu koronawirusa. Wśród zakażonych są Polacy. Za to ustabilizowała się sytuacja w Skanii na południu Szwecji, gdzie w ostatnich tygodniach rosła liczba zakażeń.

Ze statystyk udostępnionych przez operatorów telefonii komórkowej wynika, że Szwedzi w większym stopniu niż w styczniu przemieszczają się oraz mniej pracują w domu. Media podawały, że zalecenie władz o zasłanianiu ust i nosa w transporcie publicznym w godzinach szczytu stosuje jedynie 10 proc. pasażerów.

Pozytywnym trendem jest jednak spadek zakażeń i zgonów na Covid-19 w domach opieki. Według Tegmark Wisell może to świadczyć o efekcie szczepień. W Szwecji starsi pensjonariusze są grupą priorytetową.

Mimo prognoz wskazujących na możliwość wystąpienia trzeciej fali zachorowań rząd Szwecji nie zdecydował się na zamknięcie kraju. Z początkiem lutego wprowadzono jedynie obowiązek posiadania negatywnego testu na Covid-19 na granicy dla osób przyjeżdżających do Szwecji. Wcześniej przedłużono zakaz serwowania alkoholu w restauracjach po godz. 20.

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane