Szwedzki psychiatra martwi się o przyszłość pokolenia

Szwecja świetnie radzi sobie w rankingach najlepszych krajów do życia, od lat słynie ze znakomitej polityki prorodzinnej i ma reputację kraju przyjaznego dzieciom.

Długie urlopy wychowawcze, świadczenia finansowe i wsparcie dla rodziców są pomocą, której Szwedom pozazdrościć mogą nie tylko Polacy, ale większość narodów. Sztokholmski korespondent dziennika „The Wall Street Journal” napisał jednak, że jest też druga strona medalu z napisem „świetny model wychowania” — w szwedzkich domach głównymi decydentami stają się najmłodsi, co według części społeczeństwa jest sygnałem alarmującym. W centrum tej dyskusji jest David Eberhard, psychiatra i ojciec sześciorga dzieci, którego książka zatytułowana „Jak dzieci przejęły władzę” narobiła w skandynawskim społeczeństwie sporo szumu. David Eberhard twierdzi, że szwedzki model wychowania owocuje nadwrażliwością dzieci i niechęcią do dyscypliny, a na późniejszym etapie może wiązać się z wyższym poziomem lęku i depresji. Brak dyscypliny może też prowadzić do wychowania osobników upartych i egocentrycznych. Szwecja ma tylko dwa miliony dzieci, ale odgrywa bardzo ważną rolę w międzynarodowej dyskusji na temat wychowania. Amerykańska gazeta przypomina, że w 1979 r. ten skandynawski kraj jako pierwszy na świecie zakazał stosowania klapsów. David Eberhard podkreśla, że nie opowiada się za powrotem do karania dzieci klapsami, ale twierdzi, że szwedzcy rodzice utracili już władzę nad nimi. Jest zaniepokojony tym, że szwedzkie dzieci rutynowo podejmują inne decyzje: co będzie do jedzenia na kolację, co oglądać w telewizji i gdzie jechać na wakacje. Autor książki, która już jest tłumaczona na język angielski, jest kierownikiem oddziału psychiatrycznego jednego ze sztokholmskich szpitali, ale podkreśla, że wnioski zawarte w książce są wynikiem jego osobistych obserwacji, a nie badań naukowych. Krytycy psychiatry podkreślają jednak, że naród szwedzki słynie z systemu, który wychowuje ludzi zdolnych do generowania innowacji w różnych sektorach, w tym nowych technologiach, dizajnie czy medycynie, a Szwecja często zajmuje wysokie miejsca w badaniach szczęścia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Ostruszka

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy