Szydło: program mieszkanie plus wpisuje się w priorytet rządu, czyli wspieranie rodzin

PAP
opublikowano: 03-06-2016, 12:26

Program mieszkanie plus wpisuje się w priorytet rządu, czyli wspieranie rodzin - poinformowała w piątek premier Beata Szydło, prezentując program, którego celem jest zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych rodzin o niskich i średnich dochodach.

"Bardzo się cieszę, że mogę dzisiaj przedstawić państwu kolejny program, który przygotował nasz rząd, rząd PiS, który jest wypełnieniem zobowiązań wyborczych, ale przede wszystkim jest realnym wsparciem dla polskich rodzin, ale także dla tych wszystkich, którzy dzisiaj chcieliby myśleć o założeniu rodziny. Chcieliby myśleć o tym, żeby ułożyć, ustabilizować sobie życie. Ale nie stać ich po prostu na mieszkanie. Ten program, po programie 500+, który już jest realizowany, jest programem, który wpisujemy w ten wielki priorytet naszego rządu, czyli wspieranie polskich rodzin" - powiedziała Szydło na konferencji prasowej w KPRM.

Beata Szydło
Marek Wiśniewski

"To pierwszy kompleksowy program rozwiązujący problemy mieszkaniowe Polaków" - powiedziała Szydło na konferencji w KPRM. "To nie jest teoretyczny zapis, tylko realny projekt, który będziemy już rozpoczynać w tym roku i na końcu tego projektu są mieszkania, w których zamieszkają Polacy" - dodała.

Najważniejszym filarem programu ma być utworzenie Narodowego Funduszu Mieszkaniowego. "To będzie fundusz, który będzie przekazywał grunty Skarbu Państwa, dzięki temu mieszkania budowane na tych gruntach będą tańsze" - dodała.

"To będą mieszkania, które w założeniu będą na wynajem i zakładamy, że koszt wynajmu tego mieszkania wyniesie od 10 do 20 zł za metr kwadratowy. Ten wynajem będzie z możliwością dojścia do własności" - podała Szydło.

"Preferowane będą rodziny wielodzietne, jaka będzie liczba dzieci, taka będzie przyznawana punktacja. Będą brane oczywiście pod uwagę dochody, ale to będzie tylko i wyłącznie wpływało na okres oczekiwania na mieszkanie" - dodała.

 Stwarzamy możliwość, ażeby powstały tzw. subkonta mieszkaniowe, na które Polacy będą odkładali swoje oszczędności z przeznaczeniem na remont mieszkania, czy wybudowanie prywatnego domu - mówiła premier Beata Szydło, przedstawiając w piątek program mieszkanie plus.

Oprócz głównego celu, jakim jest budowa tańszych mieszkań, program mieszkanie plus ma także dwa inne filary.

"Drugim elementem tego programu mieszkaniowego, który państwu dzisiaj prezentujemy, programu mieszkanie plus, jest wsparcie budownictwa społecznego" - powiedziała premier.

Jak dodała, trzecim, "bardzo ważnym i atrakcyjnym filarem" programu mieszkanie plus jest wspieranie przez państwo oszczędzania na remont lub budowę prywatnego domu.

"Bardzo często jest tak, że ktoś już ma mieszkanie, ale nie stać go np. na remont tego mieszkania albo chce wybudować dom. I też ma problem, bo nie ma w tej chwili na to wystarczających środków, a nie chce brać kredytów albo nie ma szans na uzyskanie kredytu. Stwarzamy możliwość, ażeby powstały tzw. subkonta mieszkaniowe, na które Polacy będą odkładali swoje oszczędności z przeznaczeniem na remont mieszkania, czy wybudowanie swojego prywatnego domu czy też na zakup mieszkania. I te oszczędności będą dopełniane poprzez premie, które będzie dawało państwo. Dzięki temu będzie również możliwość, ażeby z tego programu korzystali również ci, którzy już mieszkanie mają, ale chcieliby poprawić jego standard, albo chcieliby je wyremontować" - powiedziała.

Projekt dotyczący programu mieszkanie plus powinien zostać przyjęty przez rząd w czwartym kwartale 2016 r., a inwestycje powinny ruszyć w 2018 r. - powiedział minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk, prezentując program mieszkanie plus.

 

Adamczyk przedstawił, jak to określił, "mapę drogową" realizacji programu.

 

 

 

Powiedział, że projekt powinien zostać dostarczony do kancelarii premiera w trzecim kwartale 2016 r. "Narodowy Program Mieszkaniowy, mam nadzieję, zostanie przyjęty przez rząd w czwartym kwartale 2016 r." - podał.

 

 

 

"I dalej mieszkanie plus: mieszkania na wynajem z opcją dochodzenia do własności to początek drugiej połowy 2017 r. Pierwsza połowa 2017 r. to projekt ustaw (...) dotyczący budownictwa społecznego" - ciągnął.

 

 

 

Według Adamczyka ustawa o narodowym funduszu mieszkaniowym "pozwoli w drugiej połowie 2017 r. rozpocząć nabór chętnych na wynajem mieszkań realizowanych w ramach tego programu".

 

 

"Planujemy, że inwestycje mieszkaniowe zostaną rozpoczęte z początkiem 2018 r." - zakończył.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane