Tajwan: zamówienia eksportowe wzrosły najmocniej od ponad 2,5 roku

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 21-09-2020, 12:23
aktualizacja: 21-09-2020, 12:23

Sierpień był dobrym miesiącem dla tajwańskich eksporterów. Zamówienia wzrosły bowiem najmocniej od ponad 2,5 roku napędzane silnym globalnym popytem na sprzęt i urządzenia wykorzystywane do pracy zdalnej, informuje Reuters.

Zaprezentowane w poniedziałek dane Ministerstwa Gospodarki pokazały, że w sierpniu 2020 r. zamówienia eksportowe wzrosły aż o 13,6 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2019 r. osiągając poziom 45,5 mld USD i ustanawiając nowy rekord dla tego miesiąca. 

Odczyt okazał się zdecydowanie wyższy niż zakładały prognozy, kształtujące się na poziomie 8,2 proc. Przebita została również dynamika wzrostu w lipcu, która wynosiła 12,4 proc. Był to szósty z rzędu miesiąc wzrostów i najsilniejszy od stycznia 2018 r.

Wchodząc w szczegóły, zamówienia z USA wzrosły w sierpniu o 19,5 proc. r/r  w porównaniu z 22,2 proc. wzrostem w lipcu, podczas gdy zamówienia z Chin wzrosły o 21  proc. wobec 16,8 proc. w poprzednim miesiącu. Zamówienia z Europy zwiększyły się o 21,2 proc.  podczas gdy z Japonii spadły o 3,8 proc.

Eksperci podkreślają, że Tajwan zwykle w trzecim i czwartym kwartale notuje duże zamówienia na elektronikę, kiedy przed sezonem świątecznym producenci wprowadzają na rynek nowe modele urządzeń, w tym smartfony. Oczekują, że wysoki popyt nadal się utrzyma, ale czynnikiem ryzyka jest rosnące napięcie w stosunkach polityczno-handlowych między Chinami a Stanami Zjednoczonymi. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane