Technologia kontra podróbki

KOMENTARZ, NORBERT WALASEK, adwokat, kancelaria Wardyński i Wspólnicy
opublikowano: 22-12-2015, 22:00

Nie ma chyba branży, której nie dotyczyłby problem towarów podrobionych (oznaczonych podrobionymi znakami towarowymi) czy pirackich (naruszających prawa autorskie).

Stykają się z nim producenci i dystrybutorzy leków, środków ochrony roślin, produktów spożywczych, alkoholu, papierosów, kosmetyków, ubrań, zabawek, elektroniki użytkowej, części samochodowych, a także dystrybutorzy oprogramowania czy wydawcy audio-wideo. Sprzedaż towarów migruje do świata wirtualnego. Nie kupuje się już pirackich płyt z muzyką czy filmami — można je ściągnąć z internetu. Podrobioną odzież łatwiej zamówić przez sieć bezpośrednio w Chinach niż znaleźć ją na bazarach i ulicznych straganach.

Właściciele praw starają się chronić konsumentów i swój biznes, a kluczem jest szybka identyfikacja towaru podrobionego. Niegdyś stosowano systemy oznaczeń, metek, numerów seryjnych dla poszczególnych modeli czy linii produktów. Dziś zabezpieczenia często nie ustępują stosowanym na banknotach NBP — mogą to być etykiety holograficzne, nitki zabezpieczające, elementy z mikrotekstem, znaki wodne czy znaki widoczne w świetle UV lub termoaktywne. W przypadku produktów chemicznych producenci posługują się urządzeniami pozwalającymi na natychmiastową analizę kwestionowanej substancji. Można skorzystać z oprogramowania, które skanuje strony internetowe i wychwytuje podrobione produkty.

Konsumenci też nie są bezradni. W internecie mogą znaleźć informacje o cechach odróżniających produkty oryginalne od podróbek. Udostępniane są wyszukiwarki lub infolinie, gdzie można zweryfikować numer seryjny produktu. Sprawdzić można także poprawność numeru IMEI telefonu komórkowego. Niektórzy producenci obok numeru IMEI stosują kod QR. Można go odczytać przy użyciu smartfona, a rozbieżność między numerem w kodzie QR a numerem IMEI może świadczyć o nieoryginalności produktu.Pojawiają się również zupełnie nowatorskie pomysły sprzęgnięcia systemów unikalnych kodów, np. QR z systemami teleinformatycznymi. Przy pomocy smartfona z dostępem do strony producenta można będzie szybko potwierdzić oryginalność dowolnego produktu oznaczonego kodem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KOMENTARZ, NORBERT WALASEK, adwokat, kancelaria Wardyński i Wspólnicy

Polecane