Telekomunikacja i technologie pociągnęły Wall Street w dół

ARŻ
opublikowano: 18-05-2021, 22:35

Wszystkie trzy główne amerykańskie indeksy zakończyły środową sesję ze stratami. Co przyczyniło się do spadków na Wall Street? To przede wszystkim kiepska passa spółek telekomunikacyjnych i technologicznych oraz kwietniowy spadek liczby rozpoczętych budów, co przyćmiło początkowy entuzjazm wywołany obiecującymi wynikami czołowych amerykańskich detalistów.

NYSE, Wall Street
NYSE, Wall Street
fot. Michael Nagle/Bloomberg

Dow Jones stracił 0,78 proc. i zamknął się z wynikiem 34 060,66 pkt. S&P 500 spadł o 0,85 proc. do 4,127.83 pkt, a Nasdaq Composite o 0,56 proc. do 13,303.64 pkt.

AT&T spadło o 5,80 proc. po ogłoszeniu, że w wyniku wydzielenia jednostki medialnej Warner Media i jej połączenia z Discovery będzie wypłacać akcjonariuszom niższą dywidendę. Na minusie znalazły się także inne spółki z sektora telekomunikacyjnego, w tym Verizon Communications (-1,31 proc.) oraz T-Mobile US (-3,71 proc.).

Trzy główne indeksy rozpoczęły sesję od wzrostów po ogłoszeniu przez Walmart (+2,17 proc.) i Home Depot (-1,02 proc.) lepszych niż oczekiwano wyników za pierwszy kwartał. Akcje drugiego z detalistów zniżkowały ze względu na brak równie obiecujących prognoz na dalszą część roku.

„W przypadku detalistów istnieje wiele ograniczeń łańcucha dostaw, które zwiększają presję cenową. Wydaje się jednak, że presja ta ma charakter przejściowy, ponieważ większość z nich będzie w stanie przerzucić wyższe koszty na klientów” - stwierdził Jordan Kahn, dyrektor ds. inwestycji w ACM Funds.

Do ostudzenia optymizmu inwestorów przyczyniły się także kwietniowe dane dotyczące rozpoczętych budów nowych domów, których liczba zmniejszyła się bardziej niż oczekiwano. To efekt przede wszystkim rosnących cen materiałów i braku siły roboczej.

Wtorkowej sesji do udanych nie mogą zaliczyć technologiczne blue chipy. Taniały akcje takich spółek jak m.in. Amazon (-1,17 proc.), Apple (-1,12 proc.), Facebook (-1,74 proc.), Google (-0,77 proc.), Intel (-0,89 proc.), Microsoft (-0,86 proc.), Netflix (-0,54 proc.) i Nvidia (-1,06 proc.). Niewielki wzrost (0,18 proc.) odnotowała Tesla.

Złoto, dzięki symbolicznemu wzrostowi o 0,02 proc., zakończyło środową sesję z najlepszym wynikiem od stycznia. Za uncję trzeba było zapłacić 1868 USD. Ropa WTi staniała z kolei o 1,2 proc. do 65,49 USD za baryłkę.

Kurs bitcoina spadł do najniższych poziomów od lutego i oscylował w środę wokół 43 tys. USD. Na przedłużenie negatywnej tendencji miała wpływ decyzja Ludowego Banku Chin, który zakazał instytucjom finansowym oferowania jakichkolwiek usług związanych z kryptowalutami.

S&P 500 zanotował 41 nowych 52-tygodniowych maksimów i żadnego nowego minimum, a Nasdaq Composite zanotował 92 nowe szczyty i 32 nowe dołki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane