Ten sygnał zapowiada, że stagnacja na Wall Street dobiega końca (WYKRES DNIA)

Główny indeks giełdy nowojorskiej jest na najlepszej drodze do wznowienia hossy, wynika z analizy kształtowania się dźwigni, jaką posługują się inwestorzy.

Zobacz więcej

Wartość kredytów zaciągniętych na zakup akcji notowanych na giełdzie nowojorskiej (brązowe słupki), na tle ich średniej wartości z ostatnich 12 miesięcy (linia błękitna). Elipsami zaznaczono momenty, gdy wartość kredytów wychodzi powyżej średniej MarketWatch, NYSE, Ned Davis Research

W ostatnich miesiącach wartość kredytów wziętych przez inwestorów na zakup akcji wyszła powyżej średniej z ostatniego roku (wciąż jest jednak o 7 proc. niższa, niż gdy blisko dwa lata temu osiągała historyczny szczyt). To dobry znak dla indeksu S&P500, który po trzech z rzędu latach zwyżek przekraczających 10 proc. rocznie, zmierza do praktycznie płaskiego zamknięcia drugiego z rzędu roku (co można uznać za płaską bessę).

Spadek i wzrost stosowanej przez inwestorów dźwigni zwykle następował z wyprzedzeniem wobec bess i hoss na giełdzie nowojorskiej. Sygnałem poprzedzającym z około trzymiesięcznym wyprzedzeniem wyznaczenie cyklicznego dna było wyjście wartości kredytów zaciągniętych na zakup akcji ponad ich średnią wartość z ostatnich 12 miesięcy.

"Jeśli wartość kredytów na zakup akcji utrzymuje się powyżej 12-miesięcznej średniej, oznacza to, że utrzymuje się ona w tendencji wzrostowej, lewarujący się gracze kupują, a indeksy powinny zacząć rosnąć. Odwrotna sytuacja oznacza, że zlewarowani gracze wyprzedają akcje, co zwykle zapowiada przecenę akcji" - tłumaczył w książce "Stock Market Logic" Norman Fosback, wówczas prezes Institute for Economic Research.

Po tym jak nastąpiło to w połowie 2002 r., twarde do indeks S&P500 zanotował w październiku tego roku, po czym w pięć lat więcej niż podwoił swoją wartość. Podobne zdarzenie z końca 2008 r. zapowiedziało dołek S&P500 w marcu, od zanotowania którego S&P500 odbił się w trzy lata o 83 proc. Również po załamaniu S&P500 z 2011 r. (kiedy jednak nie doszło do bessy rozumianej jako spadek wskaźnika od szczytu o co najmniej 20 proc.), powrót indeksu do zwyżek został poprzedzony wyjściem wartości kredytów ponad 12-miesięczną średnią.


Wartość kredytów zaciągniętych na zakup akcji notowanych na giełdzie nowojorskiej (brązowe słupki), na tle ich średniej wartości z ostatnich 12 miesięcy (linia błękitna). Elipsami zaznaczono momenty, gdy wartość kredytów wychodzi powyżej średniej. Źródło: MarketWatch, NYSE, Ned Davis Research.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Gospodarka / Ten sygnał zapowiada, że stagnacja na Wall Street dobiega końca (WYKRES DNIA)