Tesla może podwoić sprzedaż w Rosji

Tadeusz Stasiuk, Bloomberg
opublikowano: 16-07-2018, 14:29

Koncern Tesla, największy na świecie producent samochodów elektrycznych liczy na wzrost sprzedaży na rosyjskim rynku. Wszystko dzięki włączeniu pojazdów amerykańskiego producenta do oferty oferowanych gadżetów przez spółkę miliardera Alishera Usmanova.

Svyaznoy, spółka, której współwłaścicielem jest koncern telekomunikacyjny MagaFon, operatora sieci komórkowej należący do Usmanova, poinformował o otrzymaniu zamówienia na 236 samochodów w czerwcu, w pierwszym miesiącu rozpoczęcia sprzedaży wspólnie z importerem Moscow Tesla Club. Tymczasem od 2014 r. w całej Rosji zarejestrowano zaledwie około 300 samochodów Tesli.

Tesla
Zobacz więcej

Tesla fot. Bloomberg

Wzrost sprzedaży ma miejsce mimo tego, że kalifornijska firma nie ma żadnych sklepów ani stacji ładowania w Rosji. 

Tesla, która od piętnastu lat obecnościo na rynku walczy o zysk, by ograniczyć straty zwiększa produkcję swojego sedana Modelu 3, który jest najbardziej przystępny cenowo dla potencjalnych nabywców.

Kupujący z Rosji wybrali konfigurację Tesli poprzez stronę internetową Svyaznoya, dokonali przedpłaty i wyboru dostawy pojazdu do dowolnego miasta, w którym firma ma jeden ze swoich 5 500 sklepów z telefonami. Około 43 proc. złożonych zamówień dotyczyło sedana Model S, a 26 proc.sportowego pojazdu użytkowego Model X. Wzięciem cieszyły się też Model 3, zapowiadany jako bardziej przystępny samochód oraz roadster.

Według deklaracji firmy, Tesle mogą dotrzeć do Rosji w ciągu czterech miesięcy po wysłaniu drogą morską z USA. Są one dostosowywane do wymagań klientów w fabryce Tesli w Holandii.

Rosyjscy klienci Tesli nabywają pojazdy Tesli pomimo ceny detalicznej o 60 proc. wyższej niż w Europie Zachodniej, głównie ze względu na cło, opłatę za złomowanie i inne lokalne przepisy. Mimo to wielu lokalnych przedsiębiorców z sektora high tech  i menedżerów najwyższego szczebla decyduje się na zakup pojazdów kultowej marki. W USA model S i model X mogą kosztować powyżej 100 tys. USD. Model 3, którego cena początkowa wynosiła 35 tys. USD, jest obecnie dostarczany tylko w droższych wersjach.

Wśród pierwszych znanych właścicieli Tesli w Rosji wymienić można Hermana Grefa, szef największego kredytodawcy Rosji Sberbanku, miliardera Romana Abramowicza i prezes Mail.ru Dmitrija Grishina.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Motoryzacja / Tesla może podwoić sprzedaż w Rosji