TFI PZU SA zostało wpisane do ewidencji prowadzonej przez PFR

  • PAP
opublikowano: 06-05-2019, 15:51

Grupa PZU może już formalnie oferować prowadzenie Pracowniczych Planów Kapitałowych, TFI PZU SA zostało wpisane do ewidencji prowadzonej przez Polski Fundusz Rozwoju - poinformował PAP Marcin Żółtek, odpowiedzialny w Grupie PZU za PPK.

"Działamy szybko, ponieważ jesteśmy zdeterminowani, żeby wspierać ideę oszczędzania przez Polaków. Taką możliwość dają Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK). Naszym celem jest skuteczne pomnażanie powierzonych nam oszczędności" – powiedział Żółtek.

Jak zapowiadał wcześniej prezes Grupy Paweł Surówka, PZU w pierwszym roku funkcjonowania PPK zrezygnuje z pobierania opłat za ich zarządzanie.

"Nasz atut to sieć ponad 400 placówek w całym kraju, 300 opiekunów klienta korporacyjnego i 2500 doradców klienta indywidualnego. Zapewnimy kompleksową pomoc przy zawieraniu umów na prowadzenia i zarządzanie PPK, przy ich wdrażaniu i prowadzeniu na co dzień. Do dyspozycji pracodawców i pracowników oddamy nowoczesne platformy internetowe" – poinformował Żółtek.

Zarządzaniem i prowadzeniem PPK zajmie się w imieniu Grupy Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych PZU - jedno z największych towarzystw inwestycyjnych w Polsce.

Na początku kwietnia br. TFI PZU wystąpiło do PFR o wpis do ewidencji PPK. Kilka dni wcześniej PPK inPZU Specjalistyczny Fundusz Inwestycyjny Otwarty został wpisany do sądowego rejestru funduszy inwestycyjnych. Na początku kwietnia br. o złożeniu wniosku o wpisanie na listę w PFR poinformowało także PKO TFI. Zaznaczono, że do Rejestru Funduszy Inwestycyjnych został wpisany fundusz parasolowy PKO Emerytura – sfio.

Natomiast pod koniec kwietnia br. Nationale-Nederlanden Powszechne Towarzystwo Emerytalne podało, że wystąpiło do PFR z wnioskiem o rejestrację w ewidencji PPK.

1 stycznia 2019 r. weszła w życie ustawa o Pracowniczych Planach Kapitałowych. Wprowadza ona dobrowolny i powszechny system długoterminowego oszczędzania. Do programu może przystąpić każda osoba zatrudniona, która podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym. Oszczędności tworzone będą wspólnie przez pracowników, pracodawców oraz państwo. Pierwsza tura "wejścia do systemu" dotyczy największych pracodawców, zatrudniających 250 osób lub więcej i odbędzie się już 1 lipca br.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy