Timmermans: ceny emisji CO2 powinny być jeszcze wyższe

Tadeusz Stasiuk, Bloomberg
opublikowano: 07-05-2021, 13:26

Obecne poziomy cen emisji dwutlenku węgla nie są wystarczające by spełnić bardziej rygorystyczne cele Unii Europejskiej, uważa Frans Timmermans, komisarz ds. klimatu.

Frans Timmermans
Frans Timmermans
Fot. REUTERS/Eric Vidal/Forum

W opinii holenderskiego oficjela, jest to obecnie jedyne skuteczne narzędzie mogące wpłynąć na poziom emisji gazów cieplarnianych w Unii Europejskiej.

To co prawda mechanizm rynkowy, ale jeśli chcemy osiągnąć nasze cele, myślę, że cena powinna być znacznie wyższa niż obecne 50 EUR - powiedział Frans Timmermans.

W tym tygodniu cena pozwoleń na emisję CO2 wzrosła powyżej 50 EUR za tonę i w ciągu ostatnich sześciu miesięcy już podwoiła się. A prognozy mówią o możliwym wzroście nawet do 100 EUR/t, choć to wymagałoby już bardzo trudnych i czasochłonnych dyskusji politycznych.

Timmermans ostrzegł, że UE powinna bardzo uważać, aby nie wchodzić na rynek w celu obniżenia kosztów emisji dwutlenku węgla w unijnym systemie handlu uprawnieniami. To m.in. reakcja na stanowisko Polski, która już w marcu wezwała Komisję Europejską do zbadania czy wzrost ceny kontraktów nie jest zasługą spekulantów.

Komisarz twierdzi, że mechanizm handlu uprawnieniami działa całkiem sprawnie, zaś wszystko wskazuje na to, odnosząc się do nauki i doświadczenia, aby był naprawdę skuteczny na dłuższą metę, cena musi być znacznie wyższa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane